انواع مواد شیمیایی

آشنایی با انواع ماده شیمیایی

در این مقاله سعی بر آشنایی با انواع مواد شیمیایی را داریم . ماده شیمیایی نوعی ماده است که ترکیب شیمیایی ثابت (مواد شیمیایی خالص) و خصوصیات مشخصی دارد. مواد شیمیایی اصل را نمی‌توان با روش‌های جداسازی فیزیکی یعنی بدون شکستن پیوندهای شیمیایی به عناصر تشکیل دهنده آن، جدا کرد. انواع مواد شیمیایی می‌توانند شامل مواد ساده ، ترکیبات شیمیایی ، یا آلیاژ باشند .

بهدامین

خرید بهدامین یا تری اتانول آمین لوریل اتر سولفات یا یک سورفکتانت آنیونی به شکل مایع شفاف زرد رنگ است. این ترکیب یک سورفکتانت ملایم است به این دلیل که با تری اتانول آمین خنثی شده است و با داشتن زنجیره های آبدوست بلند حساسیت کمی در پوست و چشم ایجاد می کند.

بوراکس

بوراکس که تینکال نیز نامیده می شود ، تترابورات سدیم دکاهیدرات یک ماده کریستالی نرم و سبک و بی رنگ است که به طرق مختلف مورد استفاده قرار می گیرد – به عنوان جزئی از لعاب شیشه و سفال در صنعت سرامیک، به عنوان حلال برای سرباره های اکسید فلز در متالورژی ، به عنوان شار در جوش و لحیم کاری ، و مانند یک افزودنی کود ، یک مکمل صابون، یک ضد عفونی کننده، یک دهان شویه به کار می رود. برای خرید بوراکس با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

دیسکلر

رسوب زدایی را می توان برای رفع انسداد و تجمع مواد معدنی در سطوح مختلف مورد استفاده قرار داد. فلزات و پلاستیک ها – حتی شیشه – همگی می توانند رسوبات ناخواسته ای را در طول زمان جمع کنند. خرید دیسکلر برای رسوب زدایی بسیار عالی می باشد.

سیلیس

سیلیس صنعتی در طیف وسیعی از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد که عمده ترین آنها در صنایع شیشه، ریخته گری، ساختمان سازی، سرامیک سازی و صنایع شیمیایی می باشد. خرید سیلیس در بهترین شکل خود به عنوان پرکننده کاربردی برای رنگ، پلاستیک، لاستیک و ماسه سیلیس در تصفیه آب و کشاورزی استفاده می شود.

آنتی اسکالانت

خرید آنتی اسکالانت یک افزودنی آب پیش تصفیه برای سیستم اسمز معکوس است به جلوگیری از پوسته پوسته شدن غشاها کمک می کند. قبل از اینکه آب تغذیه وارد غشای اسمز معکوس شود، یک آنتی اسکالانت به داخل آب تزریق می شود و از طریق سیستم ارسال می شود.

مواد خالص

مواد شیمیایی معمولاً خالص نامیده می‌شوند تا آنها را از مخلوط جدا کنند . یک نمونه معمول از انواع مواد شیمیایی خالص آبی است که از رودخانه گرفته می شود.

انواع مواد شیمیایی  به صورت مواد جامد مانند ایزومالت ( هم به صورت پودر و هم به صورت گرانول موجود می باشد) ، مایعات مانند خرید مونو اتانول آمین ، گازها یا پلاسما وجود دارند و با تغییر دما یا فشار ممکن است شکل این مواد تغییر کند. مواد شیمیایی اصل با استفاده از واکنش‌ های شیمیایی ممکن است ترکیب یا تبدیل به مواد شیمیایی دیگر شوند . آشنایی با انواع مواد شیمیایی ما را در استفاده از آنها کمک می کند.

مخلوط یا ترکیب

یک ماده شیمیایی می‌تواند یک عنصر شیمیایی خالص یا یک ترکیب شیمیایی خالص باشد . اما استثنائاتی در این تعریف وجود دارد . مواد شیمیایی خالص می‌توانند به عنوان نوعی ماده تعریف شوند که هم ترکیب قطعی داشته باشند و هم خصوصیات مشخصی را دارا باشند، مانند زایلین . شما می توانید جهت خرید زایلن با ما تماس بگیرید.

تعاریف گسترده‌ای از انواع مواد شیمیایی خالص را می‌توان یافت . برای مثال اصطلاح ماده شیمیایی به معنی هر ماده آلی یا معدنی با هویت مولکولی خاص است .

مواد معدنی

در زمین شناسی به مواد تشکیل دهنده یکنواخت مواد معدنی گفته می‌شود ، در حالی که مخلوط‌های فیزیکی (مصالح) از چندین ماده معدنی به عنوان سنگ تعریف می‌شوند . با این حال بسیاری از مواد معدنی به طور متقابل در محلول‌های جامد حل می‌شوند ، به طوری که یک سنگ واحد با وجود مخلوط شدن در اصطلاحات استویومتری یک ماده یکنواخت است .

مخلوط ها

انواع مواد شیمیایی ممکن است شامل مواد شیمیایی خالص و مخلوط‌هایی با ترکیب یا فرآیند تولید مشخص باشند . به عنوان مثال ، مقررات اتحادیه اروپا مواد یکپارچه ، مواد چند مؤثر و موادی از ترکیب ناشناخته یا متغیر را تعریف می‌کنند .

پلیمرها

پلیمرها تقریباً به عنوان مخلوطی از مولکولهای جرم مولرهای متعدد ظاهر شوند ، که هر یک از آن‌ها می‌تواند یک ماده شیمیایی جداگانه در نظر گرفته شود . با این حال پلیمر ممکن است توسط یک پیش ماده شناخته شده یا واکنش‌ها و توزیع جرم مولی تعریف شود . به عنوان مثال پلی اتیلن ترکیبی از زنجیره‌های بسیار طولانی از تکرار CH2– است و به طور کلی در چندین توزیع انبوه مولی به فروش می‌رسد . پرکلرو اتیلن یکی از این مواد می باشد. جهت خرید پرکلرو اتیلن باما تماس بگیرید.

حلال ها

حلال معمولاً مایعی است که مواد دیگر در آن حل می‌شوند و محلول تشکیل می‌دهند. برای آشنایی با انواع مواد شیمیایی و آشنایی با حلال ها باید بدانیم که حلال های قطبی (به عنوان مثال، آب ) به تشکیل یون ها کمک می کنند. غیر قطبی ها (مثلاً هیدروکربن ها) این کار را نمی کنند. حلال ها ممکن است عمدتا اسیدی، عمدتا بازی، آمفوتریک (هر دو)، یا آپروتیک (هیچکدام) باشند.

الکل ها

یک مایع قابل اشتعال فرار بی رنگ که از تخمیر طبیعی قندها تولید می شود و ماده مست کننده شراب، آبجو، الکل و سایر نوشیدنی ها است و به عنوان حلال صنعتی و به عنوان سوخت نیز استفاده می شود. که در آشنایی با انواع مواد شیمیایی از ماده های پایه ای می باشد. الکلها همیشه نقش مهمی در ساخت محلول ضدعفونی کننده و ضدعفونی های بیمارستانی و غیره دارا هستند.

متانول

اتانول (اتیل الکل) و متانول (متیل الکل) کاملا مشابه هستند اما بسیار متفاوت هستند. هر دو الکل هستند، اما اتانول از نشاسته تخمیر شده و قندی مانند موجود در غلات ایجاد می شود، در حالی که متانول از گاز طبیعی، زغال سنگ و زیست توده ایجاد می شود. خرید متانول را با احتیاط انجام دهید.

گلیکول ها

گلیکول، از ترکیبات آلی متعلق به خانواده الکل، در مولکول گلیکول، دو گروه هیدروکسیل (-OH) به اتم‌های کربن مختلف متصل هستند .

تری اتیلن گلیکول

دلیل اصلی خرید تری اتیلن گلیکول ، کیفیت و رطوبت سنجی آن است. این بدان معنی است که می تواند رطوبت هوا را از طریق جذب یا جذب جذب کند. این ماده به عنوان یک عامل آب زدایی برای خطوط لوله گاز طبیعی استفاده می شود که در آن آب را قبل از متراکم شدن از گاز خارج می کند.

دی اتیلن گلیکول

این محصول کاربردهای مختلفی در صنعت دارد. خرید دی اتیلن گلیکول در صنعت تنباکو پر طرفدار است. استفاده از آن به عنوان یک مرطوب کننده در محصولات تنباکو برای کنترل رطوبت پرکننده تنباکو از خواص رطوبت سنجی آن استفاده می کند. همین خاصیت آن را در تصفیه کاغذ، چوب پنبه، چسب و سلفون نیز مفید می‌کند و به عنوان آب‌گیری در صنعت گاز طبیعی که آب را از خطوط لوله گاز خارج می‌کند، استفاده می‌شود.

مونواتیلن گلیکول

این ماده به عنوان یک ترکیب پوشش بازدارنده استفاده می شود که یک مانع محافظ به شکل جامد، فیلم یا مایعی است که برای جلوگیری از خوردگی روی سطح فلزی اعمال می شود. خرید مونواتیلن گلیکول که باعث پوشش های مانع می شود، دارای خواص شیمیایی یا فیزیکی هستند که از واکنش پذیری خوردگی و یا تخریب مواد در اثر عوامل خارجی جلوگیری می کند، رایج می باشد. این ماده با اتانول، استون و آب قابل اختلاط است.

اسیدها

در آشنایی با انواع مواد شیمیایی باید بدانید که اسید به هر ماده ای گفته می شود که در محلول آب مزه ترش داشته باشد، کاغذ تورنسل آبی را به قرمز تغییر دهد، با برخی از فلزات واکنش داده و هیدروژن آزاد کند، با بازها واکنش داده و نمک تشکیل دهد و واکنش های شیمیایی (کاتالیز اسیدی) را تحریک کند. برای خرید اسید فسفریک و خرید اسید سولفونیک با ما در تماس باشید.

اسید لوریک

اسید چرب اولیه روغن نارگیل اسید لوریک است که تقریباً ۴۵ تا ۵۳ درصد وجود دارد. خواص متابولیک و فیزیولوژیکی اسید لوریک بسیاری از خواص روغن نارگیل را به خود اختصاص می دهد.

روغن نارگیل به سرعت متابولیزه می شود زیرا به راحتی جذب می شود و اسید لوریک به راحتی منتقل می شود. مطالعات دقیق نشان داده است که خرید اسید لوریک و مصرف آن به جای اینکه به عنوان چربی ذخیره شود، مستقیماً به انرژی و سایر متابولیت ها تبدیل می شود.

اسید اولئیک

در لوازم آرایشی خرید اسید اولئیک به عنوان یک عامل پاک کننده و تقویت کننده بافت استفاده می شود. این یکی از اسیدهای چرب پایدارتر است و دارای توانایی منحصر به فردی برای حفظ اثربخشی مواد ظریف تر مانند آنتی اکسیدان ها با کمک به محافظت از آنها در برابر تخریب نور و هوا است.

اسید بوریک

یونانیان باستان از اسید بوریک (اسپازولیت) برای شستن ظروف و نگهداری مواد غذایی استفاده می کردند. در پزشکی فروش اسید بوریک برای تولید محلول های ضد عفونی کننده و پماد استریل استفاده می شود. همچنین به عنوان ضد عفونی کننده و ضد عفونی کننده برای سوختگی ها یا بریدگی های سطحی استفاده می شود. اسید بوریک در صنعت شیشه سازی برای تولید شیشه های ضد حریق استفاده می شود.

اسید فرمیک

هنگام خرید اسید فرمیک باید بدانید که یک اسید کربوکسیلیک معمولی نیست. آن را با قدرت اسیدی، عدم تشکیل انیدرید ، و واکنش پذیری آن به عنوان یک عامل احیاء کننده متمایز می کند – این خاصیت به دلیل گروه “CHO” است که برخی از ویژگی های یک آلدهید را می دهد. استرهای متیل و اتیل اسید فرمیک به صورت تجاری تولید می شوند. اسید سولفوریک غلیظ اسید فرمیک را به مونوکسید کربن تبدیل می کند.

اسید نیتریک

دلایل خرید اسید نیتریک (V) عبارتند از:

تولید رنگها و لاکهای آلی؛

صنعت داروسازی؛

تولید قارچ کش؛

تمیز کردن و حکاکی سطوح فلزی؛

پالایش فلزات گرانبها برای صنعت جواهرات؛

مواد اولیه غذایی شیمیایی

شیرین کننده های مصنوعی

مواد اصلی صنایع غذایی بسیار گسترده هستند. شیرین کننده های مصنوعی جایگزین های قند مصنوعی هستند، اما ممکن است از مواد طبیعی مانند گیاهان یا خود شکر مشتق شوند. شیرین کننده های مصنوعی نیز به عنوان شیرین کننده های شدید شناخته می شوند زیرا چندین برابر شیرین تر از شکر هستند. آنها یکی از جذابیتهای آشنایی با انواع مواد شیمیایی می باشند.

پرکننده های شیمیایی

مواد پرکننده ذراتی هستند که به رزین یا بایندرها (پلاستیک، کامپوزیت، بتن) اضافه می‌شوند که می‌توانند خواص خاص را بهبود بخشند، محصول را ارزان‌تر کنند یا مخلوطی از هر دو را ایجاد کنند. … مواد پرکننده برتر مورد استفاده عبارتند از کربنات کلسیم آسیاب شده (GCC)، کربنات کلسیم رسوبی (PCC)، کائولن، تالک و کربن سیاه.

امولسیون کننده ها

امولسیون، مخلوطی از دو یا چند مایع که در آن یکی به صورت قطرات به اندازه میکروسکوپی یا اولترا میکروسکوپی وجود دارد که در سراسر دیگری توزیع شده است. امولسیون ها از مایعات تشکیل دهنده به صورت خود به خود یا اغلب با روش های مکانیکی مانند هم زدن به وجود می آیند، مشروط بر اینکه مایعاتی که مخلوط می شوند حلالیت متقابل نداشته باشند (یا بسیار محدود) .

نگهدارنده ها

نگهدارنده، درغذاها، هر یک از افزودنی های شیمیایی متعددی که برای جلوگیری یا به تاخیر که آشنایی با انواع مواد شیمیایی در استفاده از این کپک ها بسیار مهم است. در کنار عوامل امولسیون کننده و تثبیت کننده، نگهدارنده ها نیز به حفظ طراوت ظاهر و قوام کمک می کنند.

کلسیم دی سدیم EDTA یک پودر کریستالی بی بو با طعم کمی شور است. خرید ادتا به عنوان یک افزودنی غذایی محبوب است که به عنوان یک ماده نگهدارنده و طعم دهنده استفاده می شود.

طعم دهنده ها

اصطلاح طعم دهنده مصنوعی یا طعم دهنده مصنوعی به معنای هر ماده ای است که وظیفه آن ایجاد طعم است که از ادویه ، میوه یا آب میوه، آب سبزیجات یا سبزیجات، مخمر خوراکی، سبزی، پوست گرفته نشده باشد. ، جوانه، ریشه، برگ یا مواد گیاهی مشابه، گوشت، ماهی، مرغ، تخم مرغ، لبنیات، …

اسانس ها

اسانس ها ترکیباتی هستند که از گیاهان استخراج می شوند . روغن‌ها عطر و طعم یا «ذات» گیاه را جذب می‌کنند. ترکیبات معطر منحصربفرد به هر اسانس جوهره خاصی می بخشد. اسانس ها از طریق تقطیر (از طریق بخار و/یا آب) یا روش های مکانیکی مانند پرس سرد به دست می آیند.

تاریخچه

مفهوم ماده شیمیایی در اواخر قرن هجدهم پس از کار شیمیدان جوزف پروست در مورد ترکیب برخی ترکیبات شیمیایی خالص مانند کربنات اساسی مس رواج پیدا کرد . او استنباط کرد که همه نمونه‌های یک ترکیب دارای ترکیب یکسان هستند؛ یعنی همه نمونه‌ها نسبت جرم عناصر موجود در ترکیب را به یک اندازه دارند.

ایزومریسم

ایزومریسم برای محققان اولیه باعث شبهات زیادی می‌شود، زیرا ایزومرها دقیقاً ترکیب یکسانی دارند؛ اما در پیکربندی اتمها متفاوتند . به عنوان مثال گمانه‌زنی‌های زیادی در مورد هویت شیمیایی بنزین وجود داشت، تا اینکه ساختار صحیح توسط فردریش آگوست شرح داده شد.

به همین ترتیب ایده استریوایزومریسم -که اتم‌ها ساختار سفت و سخت سه بعدی دارند و از این طریق می‌توانند ایزومرهایی را تشکیل دهند که فقط در ترتیب سه بعدی آنها متفاوت است  یک گام مهم دیگر برای درک مفهوم مواد شیمیایی مجزا بود. به عنوان مثال اسید تارتاریک دارای سه ایزومر مجزا است، یک جفت دیاسترومر با یک دیاستروومر که دو انانومر تشکیل می‌دهد.

عناصر شیمیایی

عنصر ماده‌ای شیمیایی است که از نوع خاصی از اتم تشکیل شده است و از این رو نمی‌تواند توسط به یک عنصر تبدیل شود، اگرچه می‌تواند از طریق واکنش هسته‌ای به عنصر دیگری انتقال داده شود.

این امر به این دلیل است که تمام اتم‌های موجود در یک نمونه از یک عنصر دارای تعداد پروتون‌های یکسانی هستند ، گرچه ممکن است ایزوتوپ‌های مختلفی با تعداد نوترون‌های مختلف باشد . از سال ۲۰۱۹، ۱۱۸ عنصر شناخته شده وجود دارد ، که حدود ۸۰ مورد از آنها پایدار است -یعنی آنها با پوسیدگی رادیو اکتیو به عناصر دیگر تغییر نمی‌کنند .

جیوه

جیوه به عنوان یک فلز مایع سنگین، هزاران سال است که مردم را مجذوب خود کرده است. با این حال، به دلیل سمی بودن آن، بسیاری از کاربردهای جیوه در حال حذف تدریجی یا در دست بررسی هستند.

سولفید جیوه (ورمیلیون) یک رنگدانه رنگ قرمز روشن با عیار بالا است، اما بسیار سمی است، بنابراین اکنون فقط با دقت زیادی استفاده می شود. برای خرید جیوه نقره ای با ما در تماس باشید.

طبقه بندی عناصر

بیشتر عناصر به عنوان فلز طبقه بندی می‌شوند. این‌ها عناصری با درخشش مشخص مانند آهن، مس و طلا هستند. فلزات به طور معمول برق و گرما را به خوبی انتقال می‌دهند و انعطاف پذیر هستند.

حدود ۱۲ عنصر مانند کربن، نیتروژن و اکسیژن به عنوان غیر فلزات طبقه‌بندی می‌شوند. غیر فلزات فاقد خاصیت فلزی هستند که در بالا توضیح داده شده‌اند. آن‌ها همچنین دارای الکترو ونگاتیوی بالا و تمایل به تشکیل یون‌های منفی هستند. بعضی از عناصر مانند سیلیکون گاه به فلزات شباهت دارند و گاه شبیه به غیر فلزات هستند و به عنوان فلز شناخته می‌شوند.

ترکیبات شیمیایی

یک ترکیب شیمیایی، یک ماده شیمیایی است که از مجموعه خاصی از اتم یا یون تشکیل شده است. دو یا چند عنصر از طریق به یک ماده ترکیب می‌شوند، یک ترکیب شیمیایی را تشکیل می‌دهند.

همه ترکیبات ماده هستند، اما همه مواد ترکیبات نیستند. یک ترکیب شیمیایی می‌تواند یا اتمی باشد، که در مولکول‌ها یا کریستال‌ها به هم وصل می‌شوند، که در آن‌ها اتم‌ها، مولکول‌ها یا یون‌ها یک شبکه بلوری تشکیل می‌دهند.

در آشنایی با انواع مواد شیمیایی ترکیباتی که بر اساس اتم‌های کربن و هیدروژن ساخته می‌شوند ترکیبات آلی نامیده می‌شوند و به سایر ترکیبات معدنی گفته می‌شود.

ایزومر ها

ایزومرزاسیون به طور خود به خود در شرایط عادی اتفاق می افتد، به گونه‌ای که یک ماده خالص را نمی‌توان در تاتومرهای خود جدا کرد. حتی اگر این موارد بتوانند طیف سنجی ، یا حتی در شرایط خاص جدا شوند. یک نمونه متداول گلوکز است که دارای فرم‌های زنجیره باز و حلقه است هیچ کس نمی‌تواند گلوکز خالص زنجیره بازتولید کند . جهت خرید گلوکز با ما تماس بگیرید.

محصولات مراقبت شخصی

تگزاپن

تگزاپن یک سورفکتانت آنیونی است که معمولاً در محصولات مراقبت شخصی استفاده می شود. خرید تگزاپن به عنوان یک سورفکتانت، در محصولاتی مانند شامپوها، پاک کننده های پوست و همچنین سایر کاربردها انجام می گردد.

تگزاپن که از الکل های چرب طبیعی به شکل خمیر به دست می آید، به راحتی با نمک غلیظ می شود و ویژگی های کف کنندگی خوبی دارد که برای بسیاری از کاربردها در مراقبت های شخصی مفید است.

هیدروکسید سدیم

ساخت صابون برای شروع فرآیند شیمیایی صابونی سازی به هیدروکسید سدیم (آسود پرک)، آب و روغن/چربی نیاز دارد. همانطور که می دانید آب و چربی به خودی خود خوب با هم مخلوط نمی شوند. اینجاست که خرید سود پرک مناسب می باشد.

اگر از هیدروکسید سدیم (یا هیدروکسید پتاسیم ، ترکیب دیگری که در صابون سازی استفاده می شود) استفاده نمی کنید، نمی توانید صابون درست کنید.

کربومر

کربومرها عوامل غلیظ کننده ای هستند که به کنترل ویسکوزیته و جریان محصولات آرایشی کمک می کنند. آنها توانایی جذب و حفظ آب را دارند و در صورت پراکندگی در آب می توانند تا ۱۰۰۰ برابر حجم اولیه خود متورم شوند.

خرید کربومر در طیف گسترده ای از محصولات مراقبت شخصی مانند ژل حالت دهنده، مرطوب کننده صورت، ضد آفتاب، شامپو، کرم دور چشم، پاک کننده و اسکراب انجام می شود.

تالک

تالک در بسیاری از لوازم آرایشی استفاده می شود: رژ لب، ریمل، کرم پودر ، رژگونه، سایه چشم، کرم پودر و حتی آرایش کودکان. در فهرست مواد تشکیل دهنده ، می توان آن را به عنوان تالک یا پودر تالک، تالک آرایشی یا سیلیکات منیزیم ذکر کرد. خرید پودر تالک و استفاده از آن برای ایجاد حس ابریشمی و جذب رطوبت به لوازم آرایشی مناسب می باشد.

لورامید کوکونات

اسید چرب نارگیل دی اتانول آمید یک سورفکتانت فعال است که به تثبیت کف ژل دست، مایعات شوینده و شامپوها کمک می کند. . لورامید از اسیدهای چرب طبیعی به دست می آید. از روغن نارگیل ساخته شده و یک سورفکتانت غیر یونی است. خرید لورامید کوکونات که مایعی زرد رنگ است در مواد آرایشی و محصولات مراقبت شخصی، شامپو، رنگ مو، محصولات حمام و لوسیون استفاده می شود. ظرفیت کف یا کف کردن را افزایش دهید. آنها همچنین برای غلیظ کردن بخش آب لوازم آرایشی و مراقبت شخصی استفاده می شوند.

پلی سوربات

این ماده به عنوان یک تثبیت کننده پروتئین، مخلوط های شیمیایی متنوعی هستند و ممکن است از طریق مسیرهای اکسیداسیون و هیدرولیز تجزیه شوند، که مسیر هیدرولیز یا به صورت شیمیایی القا می شود یا به صورت آنزیمی کاتالیز می شود. خرید پلی سوربات برای تولید محصولات بهداشتی و آرایشی مناسب است.

سدیم لوریل سولفات

سدیم لوریل سولفات چیزی است که به عنوان یک “سورفکتانت” شناخته می شود. این بدان معنی است که خرید سدیم لوریل سولفات و استفاده از آن کشش سطحی بین مواد را کاهش می دهد، به همین دلیل است که به عنوان یک عامل پاک کننده و کف کننده استفاده می شود.

بتائین

مرطوب کننده ها مولکول هایی هستند که مولکول های آب را به خود متصل می کنند، که می تواند احتباس آب، جذب رطوبت پوست شما را افزایش دهد و هیدراتاسیون عمیق تری ایجاد کند

از آنجایی که خرید بتائین و استفاده از آن تعادل آب سلولی را حفظ می‌کند، می‌تواند اثر طولانی‌مدتی ایجاد کند، زیرا سلول‌های پوستی می‌توانند بتائین را جمع کرده و در صورت لزوم آزاد کنند.

مخلوط‌های شیمیایی

انواع مواد شیمیایی مخلوط

همه مواد از عناصر مختلف و ترکیبات شیمیایی تشکیل شده‌اند، اما این مواد اغلب با هم مخلوط می‌شوند. مخلوط‌ها حاوی بیش از یک ماده شیمیایی هستند و ترکیب ثابت ندارند.

در اصل آنها را می‌توان با فرایندهای صرفاً مکانیکی به مواد تشکیل دهنده جدا کرد. خاک و چوب نمونه‌های رایج مخلوط‌ها هستند.

جداسازی مکانیکی

فلز آهن خاکستری و گوگرد زرد، هر دو عناصر شیمیایی هستند و می‌توانند به هر نسبت با هم مخلوط شو تا مخلوط زرد-خاکستری تشکیل شود. هیچ فرآیند شیمیایی رخ نمی‌دهد و گوگرد و آهن را می‌توان با یک فرایند مکانیکی از قبیل استفاده از آهنربا برای جذب آهن از هم جدا کرد، می‌تواند به عنوان مخلوط شناخته شود.

ترکیب بعد از واکنش شیمیایی

در مقابل اگر آهن و گوگرد به نسبت مشخص یک اتم آهن برای هر اتم گوگرد یا با وزن ۵۶ گرم آهن به ۳۲ گرم گوگرد با هم گرم شوند واکنش صورت می‌گیرد و ماده جدیدی تشکیل می‌شود. آهن مرکب سولفید با فرمول شیمیایی feS. ترکیب حاصل از آن تمام خصوصیات یک ماده شیمیایی را دارد و مخلوطی نیست.

 مواد شیمیایی ساخته شده از مواد شیمیایی

در حالی که اصطلاح ماده شیمیایی یک اصطلاح فنی دقیق است که مترادف با شیمی برای شیمی دانان است، کلمه شیمیایی به طور کلی در دنیای انگلیسی زبان استفاده می‌شود تا به مواد (خالص) مواد شیمیایی و مخلوط‌ها (که اغلب آنها ترکیبی گفته می‌شود) استفاده شود. به ویژه هنگامی که در آزمایشگاه یا یک فرآیند صنعتی تولید یا تصفیه می‌شود.

مواد فله با کیفیت

در صنایع شیمیایی مواد شیمیایی ساخته شده از مواد شیمیایی، آن‌هایی هستند که می‌توانند با حجم تولید به مواد شیمیایی فله، مواد شیمیایی خوب و مواد شیمیایی موجود در تحقیقات طبقه بندی شود.

مواد شیمیایی پر ارزش

مواد شیمیایی خوب با هزینه بسیار کمی در مقادیر کم برای برنامه‌های کم حجم مانند بیوکسیدها، داروهای گیاهی و مواد شیمیایی مخصوص برای کاربردهای فنی تولید می‌شوند.

مواد شیمیایی تحقیق به صورت جداگانه برای تحقیق تولید می‌شوند مانند جستجو در مسیرهای مصنوعی یا مواد غربالگری برای فعالیت‌های دارویی. در واقع قیمت هر گرم آن‌ها بسیار بالاست، اگرچه آنها فروخته نمی‌شوند.

ساختار مولکولی

علت تفاوت در حجم تولید، پیچیدگی ساختار مولکولی مواد شیمیایی است مواد شیمیایی فله‌ای معمولاً بسیار پیچیده هستند، در حالی که مواد شیمیایی خوب ممکن است پیچیده‌تر باشند.

نام گذاری

هر ماده شیمیایی دارای یک یا چند نام سیستماتیکی است که معمولاً بر اساس قوانین IUPAC نامگذاری می‌شود. بسیاری از ترکیبات با نام‌های رایج‌تر و ساده‌تر آنها شناخته می‌شود که کار را برای آشنایی با انواع مواد شیمیایی آسان می کنند، بسیاری از آنها نامی منظم دارند به عنوان مثال قند، هیدروکسی متیل نام گذاری شده است. محصولات طبیعی و داروهای شیمیایی نیز نام‌های ساده‌تری دارد. از ماه می ۲۰۱۱ حدود ۶۰ میلیون ترکیب شیمیایی شناخته شده است.

سوالات متداول مربوط به انواع ماده شیمیایی

۱) ۴ ماده شیمیایی که هر روز استفاده می کنیم چیست؟

پودر خمیر مایه (سدیم بی کربنات)، صابون (استرها)، مواد شوینده (سولفات سدیم، هیدروکسید سدیم و ترکیبات فسفر)، خمیر دندان (کربنات کلسیم، فلوراید سدیم).

۲) پر مصرف ترین ماده شیمیایی در جهان چیست؟

اسید سولفوریک رایج‌ترین ماده شیمیایی است که در جهان تولید می شود. کاربرد صنعتی اولیه آن برای تولید کود شیمیایی می باشد.

۳) آیا سفید کننده یک ماده شیمیایی است؟

سفید کننده خانگی در واقع مخلوطی از مواد شیمیایی است. ماده اصلی تشکیل دهنده آن محلولی از هیپوکلریت سدیم، مقادیر کمی هیدروکسید سدیم، پراکسید هیدروژن و هیپوکلریت کلسیم است. برای آشنایی با کاربردها و خرید آب اکسیژنه با کارشناسان بازرگانی پاک آزما در تماس باشید.

۴)مواد شیمیایی مضر کدامند؟

برخی از نمونه ها عبارتند از مونوکسیدکربن، سولفید هیدروژن، کلرو سیانید سدیم. در صورت مواجهه با این مواد باید با احتیاط با آنها کار شود.

4.9/5 - (52 امتیاز)
Call Now Button