مواد اولیه غذایی شیمیایی و طبیعی

مواد اصلی تشکیل دهنده  غذاها

تقاضا برای افزودنیها

 امروزه، مصرف کنندگان مواد اولیه غذایی صنعتی طعم دار، مغذی، مواد اولیه غذایی ایمن، راحت، رنگارنگ و مقرون به صرفه مثل طعم دهنده های غذایی، امولسیون کننده های طبیعی ، طعم دهنده های غذایی، شیرین کننده بدون قند و انواع نگهدارنده مواد غذایی را تقاضا می کنند و از آن لذت می برند. افزودنی های غذایی و پیشرفت های فناوری به این امکان کمک می کند.

برای قرن ها، مواد تشکیل دهنده عملکردهای مفیدی در انواع غذاها داشته اند. اجداد ما از نمک برای نگهداری گوشت و ماهی استفاده می کردند، گیاهان و ادویه جات را برای بهبود طعم غذاها اضافه می کردند. میوه ها را با شکر حفظ می کردند و خیارشور را در محلول سرکه می کردند.

در زیر به برخی از دلایل اضافه شدن نگهدارنده ها به مواد اولیه غذایی صنعتی اشاره می شود:

برای حفظ یا بهبود ایمنی و طراوت

نگهدارنده ها باعث کاهش فساد محصول ناشی از کپک، هوا، باکتری، قارچ یا مخمر می شوند. آنها علاوه بر حفظ کیفیت غذا، به کنترل آلودگی هایی که می تواند باعث بیماری های منتقله از طریق غذا از جمله بوتولیسم تهدید کننده زندگی شود، کمک می کند.

یک گروه از نگهدارنده شیمیایی مواد غذایی – آنتی اکسیدان ها – از فاسد شدن یا بد طعم شدن چربی ها و روغن ها و غذاهای حاوی آنها جلوگیری می کند. آنها همچنین از قهوه ای شدن میوه های تازه بریده شده مانند سیب هنگام قرار گرفتن در معرض هوا جلوگیری می کنند.

برای بهبود یا حفظ ارزش غذایی

ویتامین‌ها و مواد معدنی (و فیبر) به بسیاری از غذاها اضافه می‌شوند تا کمبود رژیم غذایی فرد را جبران کنند یا در فرآیند فرآوری از دست رفته یا کیفیت غذایی یک غذا را افزایش دهند.

چنین غنی سازی و غنی سازی به کاهش سوء تغذیه در ایالات متحده و در سراسر جهان کمک کرده است. تمام مواد اولیه غذایی محصولات حاوی مواد مغذی افزوده شده باید به طور مناسب برچسب گذاری شوند.

بهبود طعم، بافت و ظاهر

ادویه ها، طعم دهنده صنعتی و شیرین کننده مصنوعی برای افزایش طعم غذا اضافه می شوند. رنگ های غذایی ظاهر را حفظ یا بهبود می بخشد.

امولسیون کننده های طبیعی ، تثبیت کننده ها و غلیظ کننده ها به غذاها بافت و قوام مورد انتظار مصرف کنندگان را می دهند. خمیرمایه ها اجازه می دهند تا محصولات پخته شده در حین پخت بالا بیایند.

برخی از افزودنی ها به کنترل اسیدیته و قلیایی بودن غذاها کمک می کنند، در حالی که سایر مواد به حفظ طعم و جذابیت غذاهای با محتوای چربی کاهش یافته کمک می کنند.

افزودنی غذایی چیست؟

در معنای وسیع آن، افزودنی غذایی هر ماده ای است که به غذا اضافه می شود. از نظر قانونی، این اصطلاح به “هر ماده ای اشاره دارد که استفاده مورد نظر از آن منجر می شود یا به طور منطقی انتظار می رود که منجر به تبدیل شدن به یک جزء یا تأثیر دیگر بر ویژگی های هر ماده غذایی شود – به طور مستقیم یا غیرمستقیم”.کافئین نیز یک افزودنی غذایی است و یک ماده غذایی شیمیایی است که در برخی خوراکیها از قبیل نوشیدنی های مختلف استفاده می گردد، برای خرید کافئین با شرکت پاک آزما در تماس باشید.

این تعریف شامل هر ماده ای است که در تولید، فرآوری، تصفیه، بسته بندی، حمل و نقل یا نگهداری مواد اولیه غذایی استفاده می شود.

افزودنی های مستقیم غذایی

افزودنی های مستقیم غذایی به آن دسته از مواد افزودنی گفته می شود که برای هدف خاصی در آن غذا به غذا اضافه می شوند. به عنوان مثال، صمغ زانتان – که در سس های سالاد، شیر شکلات، پرکننده های نانوایی، پودینگ ها جوش شیرین و سایر غذاها برای افزودن بافت استفاده می شود – یک افزودنی مستقیم است. بیشتر افزودنی‌های مستقیم روی برچسب مواد غذایی مشخص می‌شوند. برای خرید جوش شیرین با ما در تماس باشید.

افزودنی‌های غیرمستقیم غذایی

افزودنی‌های غیرمستقیم غذایی آنهایی هستند که به دلیل بسته‌بندی، نگهداری یا جابجایی دیگر به مقدار کمی بخشی از غذا می‌شوند. به عنوان مثال، مقادیر اندکی از مواد بسته بندی ممکن است در طول نگهداری به مواد غذایی راه پیدا کنند.

شیرین کننده مصنوعی چیست؟

برای شیرین کردن مواد اولیه غذایی صنعتی و نوشیدنی ها می توان به جای شکر از شیرین کننده مصنوعی استفاده کرد. این شیرین کننده مصنوعی را می توان به نوشیدنی هایی مانند قهوه یا چای سرد اضافه کرد.

آنها همچنین در بسیاری از غذاهای فروخته شده در فروشگاه های مواد غذایی یافت می شوند. این شیرین کننده ها که جایگزین شکر نیز نامیده می شوند، از مواد شیمیایی و طبیعی ساخته می شوند.

جایگزین های شکر در مقایسه با شکر کالری بسیار کمی دارند. بعضی ها کالری ندارند. بسیاری از مردم از جایگزین های شکر به عنوان راهی برای محدود کردن میزان مصرف شکر استفاده می کنند.

آنها ممکن است قند را برای کاهش وزن، کنترل قند خون یا اجتناب از ایجاد حفره در دندان های خود محدود کنند.

رایج ترین جایگزین های شکر عبارتند از:

آسپارتام: بیشتر برای شیرین کردن نوشابه های رژیمی استفاده می شود.

ساخارین: در بسیاری از غذاها و نوشیدنی های رژیمی استفاده می شود.

سوکرالوز  : در بسیاری از غذاها و نوشیدنی های رژیمی وجود دارد.

آسسولفام:  اغلب در نوشابه های رژیمی با ساخارین ترکیب می شود.

استویا: استویا از یک گیاه گیاهی تهیه می شود و در غذاها و نوشیدنی ها استفاده می شود.

گلوکز: گلوکز یک قند مونوساکارید ساده و منبع اصلی انرژی برای مغز و بدن است. برای خرید گلوکز با وم در تماس باشید.

کربوهیدرات های موجود در غذاها همگی در نهایت در بدن به گلوکز تجزیه می شوند. اگر به دنبال مدیریت سطح گلوکز خون خود هستید، بنابراین مهم است که میزان مصرف قند و کربوهیدرات را متعادل کنید.

از الکل های قندی به عنوان شیرین کننده مصنوعی در نوشیدنی های رژیمی نیز استفاده می شود. این محصولات گیاهی شامل مانیتول، سوربیتول و زایلیتول هستند.

اگر بیش از حد از آنها بخورید، الکل های قندی می توانند باعث اسهال و نفخ شوند. از دیگر شیرین کننده ها می توان به لاکتوز، گلوکز و ایزومالت اشاره کرد. برای خرید ایزومالت با ما در تماس باشید.

طعم دهنده صنعتی

طعم دهنده صنعتی مواد شیمیایی می باشد که برای تقلید طعم سایر مواد طراحی شده است.آنها را می توان برای تقلید از طعم های مختلف، از ذرت بو داده و کارامل گرفته تا میوه و غیره استفاده کرد.

اگر می خواهید مصرف طعم دهنده های مصنوعی را محدود کنید، برچسب مواد غذایی خود را بررسی کنید.به جای «طعم‌دهنده شکلات» یا «طعم‌دهنده مصنوعی» روی برچسب مواد به دنبال «شکلات» یا «کاکائو» باشید.

مونوسدیم گلوتامات (MSG) مونوسدیم گلوتامات، یا MSG، یک افزودنی رایج غذایی است که برای تشدید و افزایش طعم غذاهای خوش طعم استفاده می شود.

رنگ خوراکی مصنوعی، نیتریت سدیم. صمغ گوار، شربت ذرت با فروکتوز بالا، شیرین کننده های مصنوعی، کاراگینان، بنزوات سدیم.

غلظت دهنده ها

نشاسته ذرت

نشاسته ذرت رایج ترین عامل غلیظ کننده مورد استفاده در صنعت است. آن را با آب یا آبمیوه مخلوط کرده و می‌جوشانند تا پرکننده شوند و ظاهری نیمه شفاف و براق به محصولات ببخشند. نشاسته ذرت تجاری از خیساندن ذرت در آب حاوی دی اکسید گوگرد تهیه می شود.

خیساندن ذرت را نرم می کند و دی اکسید گوگرد از تخمیر احتمالی جلوگیری می کند. سپس خرد می شود و به مخازن آب منتقل می شود که میکروب در آنجا شناور می شود.

نشاسته ذرت در آب سرد نامحلول، دانه ای است و اگر بماند ته نشین می شود. با این حال، هنگامی که نشاسته ذرت در آب پخته می شود.

دانه های نشاسته آب را جذب می کنند، متورم می شوند و پاره می شوند و یک مخلوط غلیظ نیمه شفاف تشکیل می دهند.

این پدیده ژلاتینه شدن نامیده می شود . ژلاتینه شدن معمولاً در حدود ۶۰ درجه سانتیگراد (۱۴۰ درجه فارنهایت) شروع می شود و در نقطه جوش کامل می شود.

آگار آگار

آگار آگار یک ماده ژله مانند است که از جلبک دریایی قرمز موجود در سواحل ژاپن، کالیفرنیا و سریلانکا استخراج می شود.

این به صورت نواری یا اسلب و به صورت پودر موجود است. آگار آگار فقط در آب داغ حل می شود و بی رنگ است. از آن با ۱% استفاده کنید تا ژل سفت بسازید.

نقطه ذوب آن بسیار بالاتر از ژلاتین است و قدرت ژله شدن آن هشت برابر بیشتر است. در پر کردن پای و تا حدودی در سفت کردن مرباها استفاده می شود. این ماده در برخی از لبنیات از جمله بستنی ۰٫۵ درصد مجاز است.

آلژین (سدیم آلژینات)

این صمغ که از کلپ استخراج می شود، در آب سرد و غلظت ۱ درصد حل می شود و ژلی سفت می شود. این مضرات این است که در حضور میوه های اسیدی خوب عمل نمی کند.

در آیسینگ های نپخته محبوب است زیرا در حالت سرد خوب عمل می کند و رطوبت زیادی را در خود نگه می دارد. چسبندگی را کاهش می دهد و از تبلور مجدد جلوگیری می کند.

کاراگینان

کاراگینان یکی دیگر از صمغ های دریایی است که از جلبک دریایی قرمز استخراج می شود. به عنوان یک عامل قوام دهنده در محصولات مختلف از تثبیت کننده یخ گرفته تا خامه به میزان مجاز ۰٫۱% تا ۰٫۵% استفاده می شود.

ژلاتین

ژلاتین یک ماده چسبنده است که از استخوان ها، بافت های همبند و پوست حیوانات ساخته می شود. کلسیم خارج شده و ماده باقی مانده در آب سرد خیس می شود.

سپس تا دمای ۴۰ تا ۶۰ درجه سانتیگراد (۱۰۵ درجه فارنهایت ۱۴۰ درجه فارنهایت) گرم می شود. مایع تا حدی تبخیر شده چربی زدایی شده و روی صفحات شیشه ای منعقد می شود و سپس در قالب ها ریخته می شود.

وقتی جامد شد، بلوک های ژلاتین به لایه های نازک بریده شده و روی توری سیمی خشک می شوند.

ژلاتین در ورقه های ژلاتین برگ، پودر، گرانول یا تکه موجود است. از آن با نسبت ۱% استفاده کنید. مانند برخی از عوامل ژل کننده دیگر، اسیدیته بر ظرفیت ژل شدن آن تأثیر منفی می گذارد.

صمغ عربی یا اقاقیا

این صمغ از انواع درختان به دست می آید و در آب گرم یا سرد حل می شود. محلول های صمغ عربی در نانوایی برای لعاب دادن انواع کالاها استفاده می شود.

صمغ کتیرا

این صمغ از چندین گونه گون ، درختچه های کم رشد که در غرب آسیا یافت می شود، به دست می آید. می توان آن را به صورت تکه ای یا پودری خریداری کرد.

صمغ کتیرا زمانی برای تهیه خمیر آدامس و زیورآلات عروسی خمیر آدامس استفاده می‌شد، اما به دلیل هزینه‌های بالای کارگری و قیمت گزاف این محصول، امروزه استفاده از آن غیر معمول است.

پکتین

پکتین یک ماده موسیلاژین (ماده صمغی استخراج شده از گیاهان) است که به طور طبیعی در گلابی، سیب، به، پرتقال و سایر مرکبات وجود دارد.

از آن به عنوان ژل کننده در مرباها و ژله های سنتی استفاده می شود. روغن و آب با هم مخلوط نمی شوند – تا زمانی که یک عامل امولسیون کننده اضافه شود.

امولسیون کننده های طبیعی

امولسیون کننده های طبیعی ساخته شده از منابع گیاهی، حیوانی معمولاً به غذاهای فرآوری شده مانند سس مایونز، بستنی و محصولات پخته شده اضافه می شوند تا بافتی صاف ایجاد کنند، از جدا شدن جلوگیری کنند و عمر مفید را افزایش دهند.

با این حال، در این دوره از «برچسب‌های تمیز»، مصرف‌کنندگان ضرورت افزودنی‌ها در مواد غذایی را زیر سوال می‌برند.

امولسیون کننده های طبیعی مواد غذایی ، یک عامل فعال سطحی است که به عنوان مرزی بین دو مایع غیر قابل اختلاط مانند روغن و آب عمل می کند و به آنها اجازه می دهد تا به امولسیون های پایدار ترکیب شوند.

امولسیون کننده های طبیعی همچنین چسبندگی را کاهش می دهند، کریستالیزاسیون را کنترل می کنند و از جدا شدن جلوگیری می کنند.

امولسیون کننده های طبیعی رایج در تولید مواد غذایی مدرن شامل خردل، سویا و لسیتین تخم مرغ، مونو و دی گلیسیرید، پلی سوربات ها، کاراگینان، صمغ گوار و روغن کانولا هستند.

نگهدارنده شیمیایی مواد غذایی

نگهدارنده شیمیایی مواد غذایی به طور گسترده ای در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد و همواره مواد ارزان قیمتی هستند که در برابر طیف وسیعی از موجودات فاسد کننده موثر هستند.

نگهدارنده شیمیایی مواد غذایی شامل ترکیباتی مانند بنزوات سدیم، اسید بنزوئیک ، نیتریت ها، سولفیت ها، سوربات سدیم و سوربات پتاسیم هستند. برای خرید سدیم بنزوات سدیم با ما در تماس باشید.

اسانس ها

بسیاری از اسانس ها برای استفاده به عنوان طعم دهنده صنعتی مناسب هستند و برای مصرف انسان بی خطر هستند. این روغن‌های قدرتمند و طبیعی با استفاده کم، می‌توانند طعم و عطر شدیدی را به آب نبات‌ها، شکلات‌ها، فراستینگ‌ها، محصولات پخته شده، سوپ‌ها و مارینادها اضافه کنند.

اسانس ها اسانس های بسیار غلیظ، فرار و معطر گیاهان هستند. این روغن‌های گیاهی طبیعی هم به دلیل خواص معطر و طعم‌دهنده‌شان مورد قدردانی قرار می‌گیرند.

بسیاری از روغن های ضروری مانند نعناع، ​​لیمو و پرتقال معمولاً برای طعم دادن به دسرها، آب نبات ها و شکلات ها استفاده می شوند.

روغن های گیاهی دیگر مانند آویشن و مرزنجوش برای طعم دادن به غذاهای خوش طعم مانند خورش ها و سس ها مناسب تر هستند. روغن های اسطوخودوس و ترنج به ویژه در صنایع دستی شکلات محبوب شده اند.

سوالات متداول مربوط به مواد اولیه غذایی

۱)۵ شیرین کننده مصنوعی چیست؟

نام پنج شیرین کننده مصنوعی عبارتند از: ساخارین، آسپارتام، استه سولفام پتاسیم، سوکرالوز و نئوتام . هر یک از اینها مواد اولیه غذایی پایه شیمیایی هستند که به عنوان یک افزودنی غذایی تنظیم می شود و به آنها شیرین کننده بدون قند نیز گفته می شود.

۲)نمونه هایی از امولسیفایرها (امولسیون کننده های طبیعی) چیست؟

امولسیفایرهای رایج مورد استفاده در تولید مواد غذایی مدرن عبارتند از خردل، لسیتین سویا و تخم مرغ، مونو و دی گلیسیرید، پلی سوربات ها، کاراگینان، صمغ گوار و روغن کانولا

۳) نگهدارنده شیمیایی مواد غذایی چیست؟

مرجع اصلی در نگهداری مواد غذایی: نگهداری شیمیایی. نگهدارنده های شیمیایی مواد غذایی موادی هستند که تحت شرایط خاصی رشد میکروارگانیسم ها را بدون اینکه لزوما از بین ببرند به تأخیر می اندازند یا از افت کیفیت در حین ساخت و توزیع جلوگیری می کنند.

۴)آیا طعم دهنده صنعتی یک ماده شیمیایی است؟

طعم دهنده صنعتی صرفاً مخلوط های شیمیایی هستند که به نوعی طعم طبیعی را تقلید می کنند . هر چیزی که ما بو می کنیم باید حاوی نوعی ماده شیمیایی فرار باشد – ماده شیمیایی که تبخیر می شود و وارد بینی فرد می شود. بنابراین طعم دهنده صنعتی دارای دو جزء طعمی و بویایی هستند.

حلال چیستپاک آزما
همه چیز در مورد ضدعفونی کننده هاپاک آزما
معایب کودهای زیستیپاک آزما
طریقه مصرف کود فسفرپاک آزما
ساخت شمع معطرپاک آزما
ساخت اسلایمپاک آزما
محیط کشتپاک آزما
آشنایی با انواع مواد شیمیاییپاک آزما
خریدهگزانپاک آزما
خرید مونو پتاسیم فسفاتپاک آزما
خرید مونو اتیلن گلیکولپاک آزما
تولید کننده مونو اتانول آمینپاک آزما
زمان مصرف کود مونو آمونیوم فسفاتپاک آزما
خرید محیط کشت VRBAپاک آزما
لاکتوز
خرید گلیسیرینپاک آزما
قیمت عمده گلوکز مایعپاک آزما

آدرس:

تهران،بزرگراه نواب صفوی،

ساختمان کاج۱طبقه هشتم،پلاک ۲

۰۲۱-۵۵۴۳۶۳۹۹

۰۹۱۹-۱۲۰۵۳۳۶

Open chat
09191205336