آموزش ساخت اسلایم سریع در خانه

مراحل و چگونگی تولید اسلایم ومشخصات مواد تشکیل دهنده

تولید اسلایم خانگی

ماده ای منحصر به فرد در ساخت اسلایم سریع در خانه یا تولید اسلایم خانگی (تولید اسلایم بدون بوراکس) در تولیدی اسلایم درست می شود که برای بازی می باشد و از یک پلیمر متقاطع تشکیل شده است.

این ماده در دسته مایعات طبقه‌بندی می‌شود و معمولاً با ترکیب محلول های پلی وینیل الکل یا یونهای بوراکس ساخته می‌شود. اگر می خواهید بدانید مواد ساخت اسلایم چیست با ما همراه باشید.

یکی از مواد اصلی ساخت اسلایم سریع در خانه، بوراکس است، برای خرید بوراکس اینجا کلیک کنید. تولید اسلایم بدون بوراکس هم انجام می پذیرد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

مایع غیر نیوتنی

از نظر علمی اسلایم به عنوان مایع غیر نیوتنی طبقه‌بندی می‌شود. مایعات نیوتنی بسته به ترکیب آنها ویسکوزیته ثابت دارند .ویسکوزیته اندازه گیری مقاومت در برابر نیروی برش است .به عنوان مثال آب نازک است و همیشه دارای ویسکوزیته پایین است. ملاس ضخیم است ویسکوزیته بالایی دارد .

ویسکوزیته

مایعات غیر نیوتنی مانند اسلایم بر اساس میزان نیروی وارد شده ویسکوزیته متفاوتی دارند. اگر مقدار کمی نیرو وارد شود، مانند زمانی که آنها را با انگشتان خود فشار دهید و یا هم بزنید، احساسی مانند آب شدن را زیر انگشتان خود احساس می کنید. اما اگر نیروی زیادی اعمال شود، مانند پرتاب آن به دیوار مقاومت بسیار زیاد است .

آنها را مایعات غیر نیوتنی می نامند، زیرا رفتاری که طبق قوانین نیوتن پیش‌بینی شده است، انجام نمی‌دهند. ساختار مولکولی که در تولید اسلایم بوجود می آید عاملی برای رفتار جالب آن است. اسلایم بازی معمولاً از مولکول های پلیمری درهم و زنجیر بلند تشکیل شده است .

اختلاط رشته های پلیمری

این مولکول های پلیمر را می‌توان رشته های ماکارونی دانست .هنگامی که در بشقاب قرار می‌گیرند رشته‌ها با هم مخلوط می شود. اگر رشته‌های به یکدیگر مالیده شوند به هم می‌ریزند و نرم می‌شوند و احساس لغزنده می‌دهند. در حالی که اختلاط رشته های پلیمری باعث ایجاد ویسکوزیته داخلی می شود .

یک عامل اتصال متقابل نیز در اسلایم وجود دارد تا رفتار سیال غیر نیوتنی را به آن بدهد، و آن عوامل اتصال یونی هستند که به اتصال موقت رشته های پلیمری با پیوند های یونی نسبتاً ضعیف کمک می کنند. این پیوند ها به اندازه ای محکم هستند که رشته های پلیمر را به هم می چسباند، اما به اندازه کافی محکم نیستند تا ماده را جامد کنند.

تاریخچه تولید اسلایم

داستان تولید اسلایم صنعتی به اوایل قرن بیستم زمانی که پلیمرهای مصنوعی تولید شد بر‌می‌گردد. در طول دهه ۱۹۲۰ هرمان اشتاودینگر برنده جایزه نوبل، زمینه را برای درک ما از علم مدرن پلیمر فراهم کرد. وی یک مدل مولکولی جدید برای پلیمرها پیشنهاد داد. از مولکولهای طولانی، زنجیره مانند و نه ترکیبات حلقوی که قبلاً رایج بود .

در سال ۱۹۲۸ مدلهای او توسط مایر و مارک تایید شد. این دو دانشمند با استفاده از تکنیک های اشعه ایکس ابعاد لاستیک طبیعی را بررسی کردند در دهه ۱۹۳۰ مدلهای اشتاودینگر به طور گسترده پذیرفته شدند و توسعه گسترده پلیمرهای مصنوعی به طور جدی آغاز شد .تولید کنندگان سالها مواد بازی پلیمری مانند اسلایم را به فروش رساندند. این مواد نه تنها کودکان که حتی بزرگسالان را نیز سرگرم می کند. همچنین به رشد مهارت و خلاقیت در افراد نیز کمک می‌کند .

از قدیمی ترین مواد بازی اینچنینی می توان به خاک رس اشاره کرد .در طول ۱۹۸۰ اسباب بازی های متنوعی از نوع اسلایم به بازارها عرضه شد. این محصولات از موادی مانند پلی وینیل الکل، صمغ گوار یا حتی شیر غنی شده تهیه شدند.

مدل های مختلف

اگرچه مدل های زیاد و متنوعی از انواع اسلایم به فروش می رسد، اما آنها دارای ویژگی های مشترک بسیاری هستند. به طور کلی اسلایم مایع غلیظی است که می تواند به تنهایی یا به عنوان بخشی از یک مجموعه اسباب بازی مانند لوازم جانبی یک شخصیت اکشن فروخته شود .

اسلایم بوی ناخوشایندی و رنگ‌های متفاوتی دارد. اما متداولترین آنها سبز، آبی و قرمز است. برخی تولیدکنندگان برای بهبود بوی بد به آن عطر اضافه می‌کنند .

ایمنی در ساخت اسلایم

یکی از نکاتی که در تولید اسلایم برای فروش باید به آن توجه کرد، ایمن بودن این اسباب بازی برای کودکان است. بدین معنا که مواد اولیه ای که برای ساخت اسلایم استفاده می شود نباید برای پوست و چشم تحریک کننده باشد. همچنین در صورت بلع سمی نباشد. علاوه بر اینها برای مصرف کنندگان هم مهم است که به لباس، پارچه، فرش و موکت آسیب نرساند.

فرمول تولید اسلایم برای فروش ابتدا در آزمایشگاه توسط محققان و آزمایشگران، آزمایش می‌شود. آنها تصمیم می‌گیرند که محصول چه رنگی خواهد داشت و چگونه با محیط سازگار باشد.  پس از مشخص شدن ویژگی ها با استفاده از مواد اولیه در آزمایشگاه به مقداری کم تولید می‌شود .

آب ماده مهم

رایج‌ترین موادی که در تولید اسلایم برای فروش استفاده می شود آب، مواد پلیمری، مواد ژل زا، مواد رنگی و مواد نگهدارنده است. بیشترین مواد کاربردی در تهیه اسلایم، آب است که معمولا بیش از ۹۰ درصد از فرمول را تشکیل می‌دهد. عموماً از آب دیونیزه تصفیه شده مخصوص استفاده می‌شود.

آب رقیق کننده ای است که قوام مایع را به اسلایم می دهد. منبع آب می تواند از چاه های زیرزمینی، دریاچه ها و رودخانه ها باشد. مواد پلیمری مسئول ویژگی های مهم اسلایم هستند.

متداول ترین ماده

حال به این مورد می پردازیم که مواد ساخت اسلایم چیست، می پردازیم. متداول ترین ماده مورد استفاده پلی وینیل الکل، یک پلیمر زنجیره بلند است که با pva شناخته می‌شود. این ماده دارای یک رشته مولکولهای کربن با گروه‌های متعدد متصل است. در فرمول ساخت هیدروکسیل OH مورد نیاز است.

از دیگر پلیمرهای مشابه استات پلی وینیل است. این ترکیب شیمیایی کمی متفاوت است. اما هنگام افزودن ماده ژل کننده همان عمل را انجام می‌دهد.

از برخی پلیمرهای طبیعی نیز می توان برای تولید اسلایم خانگی استفاده کرد. نمونه های رایج آن صمغ گوار از لوبیای گیاه گوار، متیل سلولز که از گیاهان به دست می آید و نشاسته ذرت می باشد. برای خرید پودر گوارگام و خرید کربوکسی متیل سلولز ( سی ام سی) با ما در تماس باشید.

ماده ژل کننده

برای ایجاد حالت مایع غیر نیوتنی به یک ماده ژل کننده نیاز است، که در فرمولاسیون کلاسیک اسلایم از بورات سدیم (بوراکس) یا سدیم تترا بورات استفاده می‌کردند. بورات سدیم وقتی در آب حل می شود به یونهای سدیم و یونهای بورات تجزیه می‌شود.

اگر پلیمری مانند پلی وینیل الکل وجود داشته باشد، یونهای بورات با زنجیره های پلیمر برهم کنش می کنند و پیوندهای یونی ضعیف ایجاد می‌کنند که محلول را ضخیم تر می کنند. پیوندها توانایی کشش را هنگام اعمال نیرو می دهند.

به طور معمول بورات سدیم حدود ۲ درصد از محصول نهایی را تشکیل می دهد. نسبت پلیمر به ماده ژل کننده یکی از عوامل تعیین قوام اسلایم است . حال این سوال پیش می آید که تولید اسلایم بدون بوراکس امکان پذیر هست یا خیر؟ در ادامه تولید اسلایم بدون بوراکس را نیز توضیح خواهیم داد.

رنگ و بو

محلول های پلیمری مورد استفاده در ساخت اسلایم بی رنگ هستند. بنابراین انواع رنگها به آن افزوده می‌شود تا به محصول رنگ بدهد. این رنگ ها معمولا خوراکی هستند .

برای بهبود بوی این ماده اسانس های معطر اضافه می‌شود که از مواد روغنی فرار تشکیل شده‌اند. از آنجا که آلودگی از طریق کپک امکان‌پذیر است، مواد نگهدارنده به آن اضافه می‌شود که اغلب فرمالدهید یا متیل پارابن است که از رشد میکروب جلوگیری می کند .همچنین اسید هایی برای کنترل ph به اسلایم اضافه می‌شود .

برخی مواد اسلایم از ترکیب محلول پلی وینیل الکل و محلول بوراکس نیز می باشد.

ساخت اسلایم سریع در خانه

مواد ساخت اسلایم چیست؟ پر استفاده ترین و محبوب ترین ماده بوراکس است. فقط یک قاشق چایخوری از بوراکس را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید. اگر می‌خواهید اسلایم شفاف داشته باشید یک قاشق چای خوری اسلایم را به دو فنجان آب مخلوط کنید.

تولید اسلایم بدون بوراکس هم امکان پذیر می باشد. و آن محلول لنز چشمی و جوش شیرین است. جوش شیرین را به چسب اضافه کنید. محلول چشمی آن را فعال می‌کند.

مرحله بعد اضافه کردن رنگ است که اختیاری می باشد. این رنگ باید رنگ خوراکی باشد. اضافه کردن خمیر اصلاح هم باعث کرکی شدن اسلایم می شود. از مواد دیگر، ساخت اسلایم با خمیر دندان است.

برای اطلاع از قیمت خرید جوش شیرین، خصوصیات و انواع کاربرد جوش شیرین این مطلب را مطالعه فرمایی .

آخرین مرحله

آخرین مرحله اضافه کردن چسب است که ماده اصلی تشکیل دهنده می‌باشد که از همان پلی وینیل الکل است. این مواد تمام وسایل مورد نیاز برای ساخت اسلایم سریع در خانه بود. حال به طرز تهیه آن می پردازیم:

ابتدا مقداری چسب را در یک کاسه می ریزیم که تقریباً نصف فنجان لازم است، بعد رنگ خوراکی را اضافه می کنیم، سپس یک سوم فنجان آب به چسب اضافه می کنیم و خوب مخلوط می کنیم.

باید تقریباً رنگی شبیه شیر باشد. بعد از آن کف اصلاح را به مخلوط اضافه می کنیم و خوب مخلوط میکنیم اکنون یک چهارم قاشق چای خوری جوش شیرین اضافه میکنیم .

با در نظر داشته باشید که اگر در تولید اسلایم برای فروش از محلول لنز چشمی استفاده می کنید، جوش شیرین اضافه شود. خوب مخلوط می کنید تا جوش شیرین دیده نشود، آنقدر ورز دهید تا به دست نچسبد هر وقت به دست نچسبید اسلایم آماده است. اینگونه می توانیم تولید اسلایم بدون بوراکس داشته باشیم.

موارد استفاده از اسلایم

با اسلایم می توانید بازی کنید. هنگام بازی باعث ایجاد صداهایی می شود که آرامش دهنده و رضایت بخش است. می توانید آن را از هم جدا کنید و دوباره به هم بچسبانید. می‌توانید آن را له کنید، این کار می‌تواند استرس شما را کاهش دهد.

استفاده دیگری که می توان از اسلایم کرد، تمیز کردن فضاهای کوچک، از بین بردن گرد و غبار، پرزها، مو و خرده ریزها است.

به عنوان مثال تمیز کردن صفحه کلید و مکان‌هایی که دسترسی به آنها دشوار است. حتی تمیز کردن داخل ماشین بین دریچه ها و فرمان. اما اینگونه استفاده‌ها باعث از بین رفتن اسلایم می شود و آن را آلوده می‌کند.

آیا می توان اسلایم سفت شده را دوباره نرم کرد؟

این کار به این بستگی دارد که مواد ساخت اسلایم چیست.  اگر کاملاً خشک نشده باشد می‌توان آن را در حدود ۵ تا ۱۰ ثانیه در مایکروویو قرار دهید. موارد دیگر استفاده از ژل موی شفاف است که معجزه می کند.

موارد دیگر که بسیار مفید است آبلیمو می باشد. بعد از اضافه کردن آبلیمو کاملاً یک اسلایم جدید دارید.

اقدام دیگری که می‌توانید بکنید اضافه کردن لوسیون است. لوسیون را به اسلایم خشک شده اضافه کنید، سپس ورز دهید تا زمانی که دیگر لوسیون را احساس نکنید.

ماده دیگری که برای اسلایم خشک شده استفاده می شود، آب است. ابتدا مقداری آب را در ظرف بریزید، سپس تکه ای از اسلایم خود را به آن اضافه کنید و ورز دهید. بعد از آن تکه ای دیگر اضافه کنید.

انقدر این عمل را انجام دهید که آب احساس نشود. اسلایم باید بیشتر از آب باشد. راه حل دیگر اضافه کردن گلیسیرین است. آن را در کمی آب داغ قرار دهید سپس اسلام را به آن بیفزایید و ورز دهید. برای خرید گلیسیرین با ما در تماس باشید.

خطرات استفاده از اسلایم

به خاطر وجود ماده‌ای به نام بوراکس، ممکن است واکنش های پوستی مانند سوزش، قرمزی، اگزما و خارش در تماس طولانی مدت به دنبال داشته باشد.

حتی مواد نگهدارنده ای هم که در ساخت اسلایم به کار می رود، باعث ایجاد آلرژی در پوست، دستگاه تنفسی و چشم می شود. یا حتی سیستم عصبی را دچار اختلال می نماید.

اسید بوریک که از اجزای سازنده اسلایم می باشد، با این که به طور معمول و روزانه و در شوینده ها و محلول های چشمی استفاده می‌شود، اما استفاده طولانی مدت و مداوم آن به ویژه برای کودکان سمی است.

سوالات متداول در مورد تولید اسلایم سریع در خانه

۱)جهت ساخت اسلایم برای فروش چه موادی نیاز داریم؟

اگر می خواهید بدانید مواد ساخت اسلایم چیست می توان به چسب (پلی وینیل الکل) آب، یک فعال کننده (مانند بوراکس، سدیم بورات یا اسید بوریک) خمیر اصلاح، رنگ های خوراکی اشاره کرد.

۲) ساخت اسلایم با خمیر دندان چگونه است؟

آرد و آب را در یک کاسه با هم مخلوط می کنیم، سپس به آرامی خمیر دندان را به آن اضافه و خوب هم می زنیم. سپس رنگ خوراکی را به آن اضافه می کنیم و خوب ورز می دهیم. سپس آن را در یخچال می گذاریم، بعد از چند ساعت آمده است.

۳)آیا اسلایم برای پوست مضر است؟

تحریک شدن پوست با اسلام بسیار خفیف است. با این حال سوختگی شدید با اسلایم دارای بوراکس هم امکان پذیر است که در اثر تماس مکرر و طولانی مدتی ایجاد می‌شود.

۴)اگر کودکی اسلایم بخورد چه اتفاقی می افتد؟

اگر اسلایمی که از بوراکس ساخته شده باشد، توسط فردی مصرف شود، ابتدا باید با اورژانس تماس بگیرید. خوردن اسلایم علائمی مانند تهوع، استفراغ و اسهال را به همراه خواهد داشت.

نکات ایمنی

  • اگر خودتان خمیر درست می کنید، از مواد خطرناک و بالقوه سمی آن کمتر استفاده کنید .
  • مراقب باشید فرزندانتان بدون نظارت ساخت اسلایم را انجام ندهند.
  • در هنگام بازی با اسلایم از خوردن و نوشیدن خودداری کنید.
  • در هنگام بازی از تماس اسلایم با چشم و دهان جلوگیری کنید.
  • پس از بازی حتما دست های خود را بشویید.
4.9/5 - (52 امتیاز)
Call Now Button