مواد ضدعفونی کننده

انواع ضدعفونی کننده بیمارستانی، دست، سطوح

ضدعفونی کننده‌ها

ضدعفونی یعنی مبارزه با باکتری های بیماری زا به وسیله مواد ضدعفونی، ازجمله مواد ضد عفونی کننده بیمارستانی ، صنایع غذایی، مواد ضدعفونی کننده سطوح ، ضدعفونی کننده دست دامپزشکی و تفاوت استریل کردن با ضد عفونی کردن در اینجا به طور کامل آشنا خواهیم شد.

روزانه صدها نفر در سراسر جهان بر اثر عفونت هایی که از طریق تماس با سطوح آلوده منتقل می‌شوند، جان خود را از دست می دهند. از این رو ضدعفونی سطوح و استفاده منظم از داروهای ضد عفونی پوست برای حفظ بهداشت دست و محافظت در برابر عوامل بیماری زای خطرناک توصیه می‌شود.

ضدعفونی کردن دست ها

برای یک انتخاب ضدعفونی کننده مناسب به کاربرد آن توجه کنید. مثلاً برای ساخت مواد ضدعفونی کننده دست ها الکل اتیل و یا ایزوپروپیل الکل مناسب است و برای مواد ضدعفونی کننده سطوح ، از پراکسید هیدروژن استفاده می شود.

برای ساختی صنایع غذایی از فنل ها استفاده می شود و تجهیزات را نیز استریل می کنند. باید تفاوت استریل با ضدعفونی را هم بدانید که در پایین تر توضیح خواهیم داد. محققان اعلام کرده اند که برخی مواد ضدعفونی به طور موثری بر ویروس کرونا اثر دارد. مثلاً پراکسید هیدروژن و یا همان آب اکسیژنه، کرونا ویروس را در عرض یک دقیقه غیرفعال می‌کند.

ضدعفونی مواد غذایی

امروزه نه تنها مواد ضدعفونی کننده سطوح بسیار رایج است بلکه ضدعفونی سبزیجات هم توسط محلول های مخصوص انجام می شود.

شایان ذکر است که همه مواد ضدعفونی کننده دست حاوی مواد فعال کننده هستند که نه تنها میکروارگانیسم ها را می توانند از بین ببرند، بلکه در صورت استفاده نادرست بر سلامت انسان نیز تاثیر منفی می گذارند.

پس بر همه کسانی که با مواد ضدعفونی سر و کار دارند واجب است بدانند، چگونه از این مواد استفاده کنند. در ادامه به علائم مسمومیت با مواد ضدعفونی کننده بیمارستانی خواهیم پرداخت.

دستورالعمل ها

همه مواد مخصوص ضدعفونی دارای دستورالعمل هایی هستند که قبل از استفاده باید آن را رعایت کرد. روی هر ماده مخصوص ضدعفونی نحوه و محل استفاده، نحوه رقیق کردن آن در صورت کنستانتره بودن، مدت زمان لازم برای از بین بردن میکروارگانیسم ها، مناسب برای هر سطح یا پوست نوشته شده است.

پس بهترین پاسخ برای سوال ((چگونه از مواد ضدعفونی کننده بیمارستانی استفاده کنیم؟)) خواندن دستورالعمل روی ظرف می باشد.

مواد ضدعفونی کننده بیمارستانی از چه چیزی ساخته شده اند؟

الکل ها

الکل ها از محبوب‌ترین مواد ضدعفونی کننده دست محسوب می‌شوند. مایعات حاوی الکل اغلب برای ضدعفونی پوست قبل از تزریق استفاده می‌شوند. الکل از مواد ضدعفونی کننده بیمارستانی نیز می باشد.

این مایع محبوب ردی از خود بر جای نمی گذارد، سریع تبخیر می شود و ارزان هستند. پزشکان معتقدند در بین ضد عفونی کننده‌ها، الکل نسبت به سایر عوامل دارای ضدعفونی کنندگی سریعتر می باشد.

مطالعات نشان داده که ترکیبات حاوی الکل ممکن است نسبت به محلول های ضدعفونی تاثیر بیشتری بر عوامل بیماری زای مقاوم داشته باشد. پس می توان نتیجه گرفت برای ضدعفونی سطوح نیز مناسب است.

طبقه‌بندی الکل ها

اتانول

اتانول یا الکل طبی، موجودات تک سلولی و میکروب‌ها را از بین می‌برد. محلول اتانول ۷۰ تا ۷۵ درصد برای ضدعفونی استفاده می‌شود. اتانول با تغییر پروتئین‌ها و تجزیه چربی ها میکروارگانیسم ها را از بین می برد. البته این ماده فقط در برابر باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها موثر است. الکل یک ضدعفونی کننده زخم خانگی نیز می‌باشد. برای خرید اتانول با ما در تماس باشید.

ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل یک ترکیب آلی است و با نام‌های دیگری مانند ایزوپروپانول و ۲-پروپانول شناخته می‌شود. این ماده شیمیایی به گروه ترکیبات الکلی تعلق دارد و بوی تندی مانند سایر الکلها دارد. برای خرید ایزوپروپیل الکل با ما در تماس باشید.

هیپوکلریت سدیم

این ماده در مقیاس بزرگ استفاده می شود. به عنوان مثال در کشاورزی، صنایع شیمیایی، صنایع رنگ و آهک، صنایع غذایی، صنایع شیشه، صنایع کاغذ، صنایع داروسازی، صنایع مصنوعی و صنایع دفع زباله. خرید آب ژاول در صنعت نساجی برای سفید کردن منسوجات استفاده می شود.

گاهی اوقات به فاضلاب صنعتی اضافه می شود. هیپوکلریت می تواند برای جلوگیری از رشد جلبک ها و صدف ها در برج های خنک کننده استفاده می شود.

استفاده و نقش ایزوپروپیل الکل در زمینه پزشکی بهداشتی

ایزوپروپیل الکل در زمینه پزشکی بهداشتی از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا به دلیل خواص ضد باکتریایی آن در تهیه و ساخت صابون ها، لوسیون ها و در جراحی ها به عنوان ضد عفونی کننده پوست استفاده می شود.

ایزوپروپیل هم مانند الکل به همان سرعت تبخیر می شود و سلول های باکتریایی و ویروسی را به یک شکل از بین می‌برد و چون آسیب کمتری به بافت پوست وارد می‌کند، ضدعفونی کننده بهتری نسبت به اتانول محسوب می‌شود. ایزوپروپیل الکل از مواد ضدعفونی کننده دامپزشکی نیز محسوب می شود.

کلر

چنین ترکیباتی دارای اثر ضد عفونی کننده گسترده هستند. هنگام استفاده توجه داشته باشید که ممکن است رنگ پارچه را تغییر دهد و سطوح فلزی دچار خوردگی شوند.

ضدعفونی کننده های حاوی کلر عواملی هستند که دارای خاصیت ضدعفونی و ضد میکروبی بالایی هستند. کلر یک عامل اکسید کننده قوی ای نیز می باشد. هنگامی که کلر با آب ترکیب شود، اثر اکسید کنندگی آن فعال می‌شود و باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها را از بین می‌برد.

هنگام تعامل کلر با آب، اسید کلریک را با اکسیژن اتمی جدا می‌کنند. همین خاصیت اثر سمی بر میکروارگانیسم ها می گذارد. استفاده از کلر برای ساختی صنایع غذایی مناسب نیست. برای خرید کلر با ما در تماس باشید.

مواد ضدعفونی کننده حاوی کلر و کاربردهای آن

ضدعفونی کننده های کلر حاوی اشکال مختلفی هستند:

۱)قرص، پودر، گرانول.

۲)به‌ شکل مایع (ژل، سوسپانسیون، خمیر)

۳)به شکل آماده (دستمال مرطوب آغشته به محلول ضدعفونی کننده حاوی کلر)

موارد استفاده در:

۱)آب آشامیدنی

۲)کف، دیوارها و سطوح اتاق

۳)تجهیزات لوله کشی

۴)کفش ها و ظروف

۵)تجهیزات پزشکی

مزایا و معایبی حاوی کلر

مزایا:

۱)بر اسپور های باکتریایی، قارچ ها، ویروس ها و مایکوباکتریوم تاثیر می‌گذارد.

۲)اثر سفید کنندگی دارند.

۳)به خوبی در آب حل می شود.

۴)حمل و نقل و ذخیره سازی آسان دارند.

معایب:

۱)باعث خوردگی فلزات می شود. (برای ساختی صنایع غذایی مناسب نیست)

۲) باعث تغییر رنگ در پارچه ها می شود.

۳)باعث تحریک غشاهای مخاطی چشم و مجاری بینی می‌شود.

۴)باعث سوختگی شیمیایی می‌شود.

فرمالین

هنگامی که فرمالدئید در آب حل می شود، فرمالین نامیده می شود. خرید فرمالین به عنوان ضدعفونی کننده در صنایع، نگهدارنده در برخی از محصولات غذایی، صنعت، پزشکی استفاده می شود.

کاربردهای فرمالدئید در صنعت:

مورد استفاده در خودروسازی، مواد منفجره، پلاستیک، رزین، مواد شیمیایی و سایر مواد مصنوعی. همچنین در محصولات بهداشتی مانند دستمال کاغذی، دستمال و دستمال کاغذی استفاده می شود. فرمالین به عنوان ضدعفونی کننده در صنایع استفاده می شود.

کاربرد فرمالدئید در پزشکی:

بسیاری از باکتری ها، قارچ ها و غیره را از بین می برد بنابراین به عنوان یک ضد عفونی کننده استفاده می شود. برخی از انگل ها و زگیل ها با فرمالدئید درمان می شوند. به تولید برخی واکسن ها کمک می کند و همچنین آنها را استریل می کند. می توان از آن در درمان عفونت هایی مانند عفونت مجاری ادراری استفاده کرد. می توان از رشد باکتری جلوگیری کرد.

دی کلرویزوسیانوریک

رایج‌ترین ضدعفونی کننده حاوی کلر، سدیم دی کلرویزوسیانوریک است که در آب به خوبی حل می‌شود. کلرهگزیدین برای عضو مورد عمل جراحی، دست جراح، استریل ابزار جراحی، درمان استوماتیت و شیاف واژینیت مورد استفاده قرار می‌گیرد. مواد ضد عفونی کننده دامپزشکی نیز از این نوعند.

مواد ضدعفونی کننده حاوی آب اکسیژنه

این مواد بوی مشخصی ندارند و دارای سمیت کمی هستند. یکی از ایمن ترین مواد برای محیط زیست محسوب می شود. سطوح فلزی مقاوم در برابر خوردگی، شیشه و پلاستیک را می توان با آن ضدعفونی کرد. پس از استفاده از این محصول نیاز به شستشو و سطح وجود ندارد، واکنش‌های آلرژیک ایجاد نمی‌کند و سرعت اثرگذاری آن بالاست.

از معایب آن تغییر رنگ پارچه و اشیای فلزی می باشد. با این حال استفاده از آب اکسیژنه به عنوان ضدعفونی کننده سطوح مناسب می باشد.

فنل ها

یکی از دلایل خرید فنول ین است که یک لایه محافظ ایجاد می‌کنند که حذف آن از سطح ضدعفونی شده آسان نیست. همین خاصیت موجب می‌شود که سطح برای مدت طولانی تمیز باشد. مواد ضدعفونی کننده صنایع غذایی از ین نوعند.

محصولات مبتنی بر فنل برای درد دهان و گلو به طور گسترده در دسترس هستند و برای استفاده در دوزهای کم بی خطر هستند. اما اسپری های گلو و مایعات ضد عفونی کننده نباید بیش از چند روز در یک زمان استفاده شوند. و اگر علائمی مانند تب و استفراغ دارید، به پزشک مراجعه کنید.

آلدهیدها

آنها طیف وسیعی از میکروارگانیسم ها را از بین ببرند. به راحتی در مکان‌هایی که میکروب‌ها تجمع کرده اند، نفوذ می کنند. و در عین حال به بافت آسیب نمی رساند و باعث خوردگی فلزات نمی‌شود.

آمین های ۳ ظرفیتی

سمیت کم و خاصیت پاک کنندگی بسیار خوبی دارند و در برابر بیشتر میکروب‌ها به خوبی عمل می‌کنند و برای مواد ضدعفونی کننده دامپزشکی مناسبند.

آمین های ۴ ظرفیتی

سمیت کمی ‌دارند و برای ساختی سطوح  و تجهیزات مناسب هستند. همچنین از آن می‌توان به عنوان ضدعفونی کننده هوا استفاده می شود.

ترکیبات آلی

گوانیدین ها

سمی نیستند، به دلیل همین خاصیت برای ساختی صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند و تقریبا یک لایه پایدار روی سطوح تشکیل می‌دهند. آنها عمدتا برای ضدعفونی سیستم‌های همودیالیز استفاده می‌شود.

اسید سیتریک

اسید سیتریک یک ضد عفونی کننده مفید در برابر انواع باکتری ها و ویروس ها است.

خرید اسید سیتریک به صورت تجاری به عنوان یک ضد عفونی کننده و پاک کننده عمومی برای از بین بردن کف صابون، لکه های آب سخت، آهک و زنگ فروخته می شود.

به عنوان جایگزین ایمن‌تر برای ضدعفونی‌کننده‌ها و محصولات تمیزکننده معمولی، مانند سفیدکننده‌های کوات و کلر در نظر گرفته می‌شود.

ضدعفونی کننده های ترکیبی

این از چندین ماده فعال تشکیل می‌شوند و طیف وسیعی از میکروبها و باکتریها را از بین می‌برند، به همین دلیل به عنوانی صنایع غذایی استفاده می شود.

ویژگی های ضدعفونی کننده ایده‌آل

فعالیت بیولوژیکی بالا در برابر باکتری های رویشی، قارچ ها، مخمر و اطمینان از مرگ سریع میکروارگانیسم ها

مقاومت در برابر محیط زیست (موثر بودن در آب سخت، در حضور بقایای ترکیبات آلی، بقایای شوینده‌ها)

عدم سمیت و تحریک پوست برای انسان و حیوان

بوی ملایم

قابل حل بودن

سهولت استفاده

قابل دسترس بودن

قیمت مناسب

ذخیره‌سازی طولانی مدت

غیر قابل اشتعال و انفجار

متاسفانه تاکنون یک ضدعفونی کننده مناسب که تمامی پارامترهای فوق را به طور هم زمان داشته باشد، درست نشده است. انتخاب صحیح مواد ضدعفونی کننده و رعایت قوانین بهداشتی برای استفاده ضدعفونی کننده سطوح و تجهیزات از ملزومات کارخانجات و بیمارستان ها می باشد.

ضدعفونی کننده های پوست

موثر ترین ضد عفونی کننده های پوست، محصولاتی هستند که حاوی الکل با مقدار معینی می باشند. (ایزوپروپیل الکل با غلظت ۶۰ درصد و اتیل الکل با غلظت ۷۰ درصد) الکل ها را می توان با یکدیگر و یا سایر مواد ضدعفونی کننده ترکیب کرد.

ضدعفونی کننده سطوح بدون الکل از نظر اثربخشی در برابر باکتری ها و ویروس ها از جمله ویروس کرونا از الکل کمتر نیستند. آن ها فرار نیستند و بوی تندی هم ندارند. در آب به خوبی حل می‌شوند و حتی برخی از آنها خاصیت شویندگی دارند، پایدارند و به اجسام آسیب نمی رسانند. لازم به ذکر است مواد ضدعفونی کننده مدرن اغلب ترکیبی هستند.

ضدعفونی کننده های پوست دو ماده فعال دارد که مشتق شده است، هگزا متیلن گوانیدین و آلکیل دی متیل بنزیل که اثر ضدعفونی کننده را چند برابر افزایش می‌دهد.

کاربرد داروهای ضد عفونی کننده برای پوست

دامنه استفاده از ضد عفونی کننده های پوست بسیار گسترده است. با توجه به خطر ابتلا به ویروس کرونا ضدعفونی کردن دست ها از مهم‌ترین راه‌های جلوگیری از ابتلا به این بیماری می باشد. در صورت عدم وجود آب و صابون استفاده از بسیار حائز اهمیت است.

کادر درمان از داروهای ضدعفونی کننده به طور فعال برای ضد عفونی کردن محل تزریق، همچنین در عمل های جراحی استفاده می‌کنند. در سالن های زیبایی برای ضدعفونی کردن دست های کارکنان و مشتریان استفاده می‌شود.

از دیگر مکان‌های مورد استفاده مهد کودک ها، تالارهای پذیرایی و مدارس را می توان نام برد. درباره مواد ضدعفونی کننده صنایع غذایی در پایین‌تر نیز توضیح خواهیم داد.

نکات مهم ضدعفونی کننده پوست

دامنه مواد ضدعفونی کننده پوست بسیار گسترده است و همه انواع ضد عفونی کننده ها دارای غلظت کافی برای ایجاد خواص محافظتی نیستند. نکاتی که باید هنگام انتخاب ضدعفونی کننده پوست با به آن توجه کرد عبارتند از: ۱)این مواد باید دارای خواص ضد میکروبی بالایی باشند. (دارای ایزوپروپیل الکل ۷۰ % و الکل اتیلیک ۷۰ %)

۲)نباید باعث حساسیت یا خشکی در پوست شوند. به عبارت دیگری پوست باید شامل گلیسیرین، روغن ها، ویتامین e ‏ و یا مجموعه ای از مرطوب کننده ها باشد.

۳)بسته بندی راحت و مقرون به صرفه داشته باشد. به عنوان مثال به شکل اسپری به فروش برسند که دارای تاریخ انقضای معتبر باشند.

ضدعفونی کننده های پوست همه کاره هستند. یعنی از آنها می‌توان به عنوان ضدعفونی کننده سطوح یا ضدعفونی کننده هوا نیز استفاده کرد. بسیاری از ضد عفونی کننده هایی که دارای آمونیوم چهار ظرفیتی هستند، دارای اثر میکروبی طولانی ‌مدت نیز می باشند که به نفع شماست.

برای موثر بودن ضدعفونی کننده باید مطابق با دستورالعمل های آن مصرف شود تا اثرگذار باشد. به عنوان مثال: ۳ میلی لیتر ضدعفونی کننده در مدت ۳۰ ثانیه با پوست در تماس باشد، اثرگذاری بالایی خواهد داشت.

مضرات برای پوست

هنگام استفاده از مواد ضدعفونی کننده باید مراقب باشید. زیرا بیشتر این مواد با استفاده مکرر پوست را خشک می کند و باعث ایجاد پوسته پوسته می شود. معمولاً مواد ضدعفونی کننده این مشکلات را در پوست ایجاد می کند که هیچ نرم کننده ای در آن وجود ندارد توصیه می‌شود از کمتر استفاده شود زیرا همراه با از بین بردن باکتری های بیماری زا محافظت پوست را از بین می برد.

از دیگر علائم مسمومیت با در مباحث بعد خواهیم پرداخت.

ضد عفونی کننده سطوح

با همه گیری کرونا در سال گذشته و سال جاری، استفاده از مواد ضدعفونی کننده یک روش موثر برای مبارزه با ویروس کووید ۱۹ می باشد. مواد ضدعفونی‌کننده تعداد ویروس های موجود در سطوح و دست را کاهش می‌دهد و به سطح ایمنی می‌رساند.

مواد ضدعفونی کننده سطوح نه تنها از ملزومات پزشکی، بلکه لازمه هر جعبه کمک های اولیه در خانه و محل کار می باشد. مواد ضدعفونی کننده مدرن ترکیب متعادل از چندین ماده فعال هستند که باعث می شوند حداکثر اثر را روی میکروارگانیسم های مضر و مقاوم بگذارند.

مواد ضدعفونی کننده سطوح در طیف گسترده ای از اقدامات پزشکی استفاده می شود. آنها بسیار ضد باکتری هستند و برای انسان بی خطرند. حتی برخی از آنها به دلیل سمیت کم می‌توانند در خانه به عنوان پاک‌کننده نیز استفاده شوند.

اشکال متداول مواد ضدعفونی کننده دست

ضدعفونی کننده های پوست در اشکال زیر می باشد:

افشانه

اسپری های ضد عفونی کننده بسیار کاربردی و محبوب هستند. این محصول به راحتی قابل استفاده است، سریع جذب می‌شود، بوی الکل آن خیلی زود از بین می‌رود و پوست را چسبناک نمی‌کند. اما پوست با استفاده مکرر الکل خشک می شود. برای خرید اسپری های حاوی مواد ضدعفونی کننده دست اطمینان حاصل فرمایید که حاوی مواد مرطوب کننده مانند گلیسیرین باشند.

ژل

ژل های ضدعفونی کننده پوست، دست ها را بسیار کمتر خشک می کند. اما کمی چسبندگی در پوست ایجاد می‌کند که باعث می‌شود بخواهید پوستتان را بشویید و یا با دستمال پاک کنید. برای جلوگیری از این کار، قبل از خرید حتما آن را روی دست خود امتحان کنید. اگر خوشایند بود آن را خریداری نمایید.

غلظت ژل هم به مواد تشکیل دهنده آن بستگی دارد. استفاده از ژل مانند اسپری آسان است و بوی الکل آن خیلی زود از بین می‌رود. اما مالش آن روی دست کمی طول می کشد.

فوم

فوم شبیه صابون است. به سرعت جذب می‌شود، نمی چسبد و بازدهی آن بیشتر از ژل و کمتر از اسپری است. طبق یک قاعده کلی فوم ها حاوی الکل نیستند. انتخاب هر یک از انواع مواد ضدعفونی کننده دست بنابر ترجیح شخصی و قابلیت استفاده آن بستگی دارد. اما مهمترین شاخصه درجه ضدعفونی کردن آن می باشد که بسیار حائز اهمیت است.

ضدعفونی کننده زخم خانگی

به گفته متخصصین اگر زخم با یک شی کثیف مانند: زمین یا حیوانات آلوده شود، باید فوراً با یک محصول شستشو داده شود تا تمام باکتری از بین بروند و اگر محصولی در دسترس نبود، با الکل این کار را انجام شود.

اما باید در نظر داشته باشید ضدعفونی کردن با الکل خالص غیر ممکن است و فقط پس از رقیق کردن با آب امکان پذیر می باشد. در این مورد باید از الکل ۷۰ درصد استفاده نمایید. الکل ۹۰ درصد باکتری را از بین نمی‌برد و می‌تواند پوست و بافت را نیز بسوزاند.

بهترین محلول های ضدعفونی کننده زخمی خانگی

پراکسید هیدروژن، محلول کلرهگزیدین و ید می باشد.

آب اکسیژنه: یک ضدعفونی کننده زخم خانگی می باشد که باید آن را در غلظت ۳ % استفاده نمایید. نمی توان همزمان با پراکسید و ترکیبات اسیدی و قلیایی ضدعفونی کرد. آب اکسیژنه از مواد ضدعفونی کننده بیمارستانی نیز می‌باشد.

الکل:

از مواد ضدعفونی کننده زخم خانگی می‌توان الکل را نیز نام برد. از الکل باید در غلظت ۷۰ درصد استفاده کرد و شایان ذکر است که روی زخم ریخته نشود و فقط اطراف زخم را شستشو دهید. بعد از ضدعفونی با یک باند استریل روی زخم را بپوشانید. الکل از مواد ضدعفونی کننده بیمارستانی نیز می باشد .

کلرهگزیدین:

از دیگر مواد ضدعفونی کننده زخم خانگی می‌توان به کلرهگزیدین اشاره کرد. این ماده طیف وسیعی از عملکرد دارد نه‌تنها باکتری ها، بلکه ویروس ها و قارچ ها را نیز از بین می‌برد و بیشتر پس از پراکسید هیدروژن که زخم را تمیز می کند، از این ماده برای درمان استفاده می شود.

چگونه از ضدعفونی کننده زخم خانگی استفاده کنیم؟

ابتدا باید دست ها را با آب و صابون بشویید سپس محل آسیب دیده را تمیز کرد. اگر هیچ ضدعفونی کننده زخم خانگی در دسترس نبود ، کمی نمک به آب جوشیده اضافه کنید، سپس زخم را با آن بشویید.

ضدعفونی کننده سبزیجات

برای اینکه تمامی ویروس ها و باکتری های سبزیجات را از بین ببریم و بتوانیم آنها را بدون آلودگی مصرف کنیم، چندین روش ضدعفونی کردن وجود دارد.

اولین روش استفاده از ضدعفونی کننده سبزیجات، ضد عفونی کردن با هیپوکلریت سدیم یا آب ژاول می باشد. در این روش یک لیتر آب را با ۲تا ۴ قطره مایع ظرفشویی و یک قاشق چای خوری آب ژاول را با هم مخلوط می کنیم و سبزی‌ها را به مدت ۳ دقیقه در آن قرار می‌دهیم و در آخر آن را به خوبی آبکشی می نماییم.

روش بعدی سبزیجات را با یک لیتر آب همراه با دو تا چهار قطره مایع ظرفشویی و یک قاشق غذاخوری جوش شیرین مخلوط می کنیم و بعد از ۳ دقیقه به خوبی آبکشی می‌نماییم.

میوه های خاص

این روش بیشتر مناسب میوه هایی چون کیوی سیب و موز می باشد. آب را به ۶۰ درجه سانتیگراد می‌رسانیم ۲تا۴ قطره مایع ظرفشویی در آن می ریزیم و میوه را به مدت ۶۰ ثانیه در آن قرار می دهیم، سپس آبکشی می‌کنیم. در موردی صنایع غذایی در مباحث بعد خواهیم پرداخت .

تقسیم بندی مواد ضدعفونی کننده سطوح و دست از نظر نوع انتشار

ضدعفونی کننده ها به اشکال زیر تولید می شوند:

مایع

پودر

گرانول

ژل

افشانه

قرص دستمال های آغشته

انتخاب ضد عفونی کننده مناسب

تا سال گذشته ضدعفونی کلمه ترسناکی به نظر می‌رسید. اما امروزه هیچ خانه‌ای را پیدا نمی‌کنید که هیچ ضد عفونی کننده ای نداشته باشد. حتی در مکانی که ضدعفونی کننده وجود نداشته باشد آن مکان خطرناک تلقی می‌شود.

اکثر قریب به اتفاق ژل ها و مایعات ضدباکتریایی که به طور گسترده تبلیغ می‌شوند، فقط محصولات آرایشی هستند. بنابراین چگونه می‌توان در میان مجموعه وسیعی از اسپری ها، دستمال‌های مرطوب و ژل ها آنکه واقعا موثر تر است را انتخاب کرد.

به دلیل عدم آگاهی و عدم وجودی واقعی، بسیاری از مردم نمی‌دانند که ضدعفونی کننده چیست و دچار اشتباهاتی می‌شوند که نه تنها میکروارگانیسم ها از بین نمی روند، بلکه عوارض جبران‌ ناپذیری هم بر جای می‌گذارند.

به عنوان مثال: استفاده از ضدعفونی کننده سطوح حاوی الکل در طولانی مدت، باعث از بین رفتن سطوحی که با اکریلیک رنگ شده اند، می‌شود و یای حاوی کلر برای فلزات خورنده است.

هنگام انتخاب ضدعفونی کننده به چه نکاتی توجه کنیم؟

غلظت

به طور کلی اگر غلظت الکل ۶۵ درصد باشد، بیشتر طول می‌کشد تا ضدعفونی شود تا غلظت ۷۵ درصد.

نوع

دستمال های ضدعفونی کننده بر اساس الکل اتیل و ایزوپروپیل الکل تولید می شوند. آنها بوی قوی‌تر و تندتری دارند. همچنین به دلیل تاثیر ملایم‌تر بر بدن به کودکان زیر ۷ سال توصیه می‌شود می توان از مواد ضدعفونی کننده سطوح بر اساس اتیل الکل و یا بدون افزودن مواد فعال استفاده کنند.

وجود اجزای ضدعفونی کننده اضافی

ضدعفونی کننده ها اغلب حاوی پراکسید هیدروژن، ایزوپروپیل الکل، کلرهگزیدین و اجزای دیگری که پوست دست را مرطوب و از آن مراقبت می‌کنند مانند گلیسیرین و پارافین هستند. برای خرید گلیسیرین با ما در تماس باشید. همین استفاده از پارافین نیز می شود، برای خرید پارافین جهت تولید انواع محصولات و خدمات بهداشتی همچون پارافین تراپی با ما در تماس باشید.

قوام

محلول های ضد باکتری اغلب به شکل ژل ارائه می‌شود. ژل های ضدعفونی کننده هم برای استفاده پزشکی هم مصارف عمومی تهیه می‌شوند.

در پایین تر درباره مواد ضدعفونی کننده بیمارستانی نیز صحبت خواهیم کرد.

عوارض جانبی استفاده از مواد ضدعفونی کننده

همه مواد ضدعفونی کننده دست با عوارض جانبی همراه هستند که به عوامل زیادی بستگی دارد. حتی عوارض جانبی هنگام کار با مواد ضدعفونی کننده بیمارستانی نیز وجود دارد. هنگامی عوارض جانبی رخ می‌دهد که به دستورالعمل‌ها توجه نشود.

مهم است بدانید ضدعفونی کننده باید در چه غلظت‌هایی استفاده شود یا بر روی چه سطوحی مناسب است تا واکنش های آلرژیک، مانند قرمزی پوست تا موارد حادتر رخ ندهد.

حتی گاهی اوقات باید هنگام استفاده از این مواد از دستکش و ماسک تنفسی استفاده کرد. هنگام استفاده از مواد ضدعفونی کننده بیمارستانی رعایت نکات ایمنی بسیار ضروری می باشد .

هیچگاه درب ظرف را باز نگذارید و محل ضدعفونی شده برای طولانی مدت تهیه کنید.

از علائم مسمومیت با این موارد می باشد:

هنگامی که برای طولانی مدت پوست در معرض انواع ضد عفونی کننده ها قرار می گیرد، دیر یا زود خشک می شود و حتی با وجود انواع مرطوب کننده و نرم کننده ها در مواد ضدعفونی کننده، این اتفاق رخ می‌دهد.

علائم مسمومیت با ضد عفونی کننده ها

علائم مسمومیت با ضد عفونی کننده ها ممکن است بلافاصله ظاهر نشود. شدت بروز آن بستگی به دوز ماده و مدت زمان در معرض قرار گرفتن آن می باشد. شکل خفیف آن به صورت سردرد و سرگیجه است و گاهی دمای بدن تا ۳۷ درجه افزایش می‌یابد. درد بینی  و گلو و گاهی خونریزی، حالت تهوع و بی حوصله گی از دیگر علائم آن است.

از علائم شدیدتر آن می‌توان به سرفه خشک شدید، ظاهر شدن کف در دهان، درد سینه و معده، ناراحتی در دهان و گلو اشاره کرد. اما به طور کلی علائم مسمومیت با را می توان به چهار دسته تقسیم کرد: ناگهانی، شدید، متوسط و خفیف.

خفگی کوتاه

در حالت ناگهانی ممکن است قربانی ظرف چند دقیقه بمیرد. تنگ شدن گلو منجر به توقف تنفسی می‌شود. در حالت شدید خفگی کوتاه رخ می دهد. سپس تنفس دوباره برقرار می‌شود. فرد هوشیاری خود را از دست می‌دهد و مرگ در عرض ۵ تا ۲۵ دقیقه رخ می‌دهد.

در حالت متوسط حملات خفگی تا ۲ ساعت ادامه می‌یابد، احساس سوزش و درد در چشم و سرفه خشک رخ می دهد و علائم تحریک ریه تا چند روز ادامه می‌یابد. در حالت خفیف علائمی چون آکنه، درماتیت پوست، سوزش چشم و سرفه سطحی رخ خواهد داد.

تاثیر مواد ضدعفونی کننده دست بر روی افراد به ویژه کودکان

موثر ترین دارو ها در برابر میکروارگانیسم های مضر مواد حاوی کلر و آلدهیدها هستند. این ها موادی هستند که می‌توانند بی رحمانه بر بدن انسان به ویژه کودکان آسیب برسانند.

افرادی هم که به طور مرتب مواد ضدعفونی کننده دست را رقیق کرده و برای استفاده، پردازش می‌کنند بیشترین تأثیر منفی را از مواد شیمیایی تشکیل دهنده مواد ضدعفونی کننده می گیرند.

برخلاف اینکه تمام مواد شیمیایی و مواد ضدعفونی کننده دست دارای استانداردهای بهداشتی هستند، اما عوامل زیادی وجود دارد که این مواد آسیب زننده باشند. به عنوان مثال: استفاده منظم و چندین بار در روز و یا هنگامی که امکان تهویه وجود ندارد، مانند زمستان.

بنابراین توصیه می‌شود که از مواد ضدعفونی کننده سطوح حاوی کلر و آلدهید در موسسات و مکان‌هایی که کودکان وجود دارند استفاده نشود. بهتر است برای کودکان از مواد ضدعفونی کننده دست بدون الکل یا حداقل الکل استفاده شود.

تاثیر مواد ضدعفونی کننده بر روی حیوانات

حیوانات مانند انسان ها نیز در معرض مواد شیمیایی و ضدعفونی کننده هستند. برای اطمینان از بی خطر بودن محیط، محل ضدعفونی را باید شست و اتاق تهویه شود و بهتر است از مواد ضدعفونی کننده دامپزشکی استفاده شود. اقدام بعدی استفاده از ضدعفونی کننده خوراک دام در مرکز نگهداری حیوانات می باشد.

اصلی ترین اشتباهات در استفاده از مواد ضدعفونی کننده

اصلی ترین و رایج ترین اشتباهات مربوط به موادی است که به صورت کنستانتره یا قرص وجود دارد. قبل از انتخاب ضدعفونی کننده باید بدانید چه درصد یا حجمی را می‌خواهید ضدعفونی کنید. ضدعفونی کننده زخم خانگی احتیاج دارید یا ضدعفونی کننده سبزیجات.  مواد ضدعفونی کننده سطوح مورد نیازتان است یا ضدعفونی کننده هوا.

پارامترهای انتخاب ضدعفونی کننده؛ ایمنی، راحتی استفاده، حداقل زمان قرار گرفتن در معرض، قابل استفاده برای انواع سطوح است. اما باید بدانید همه این معیارها در یک ضدعفونی جمع نمی‌شوند. به عنوان مثال: مقرون به صرفه‌ ترین ضدعفونی کننده کلر است. یکی از خطرناک‌ترین مواد می باشد و بی خطر ترین آنها هم گران ترین می باشد. برای خرید کلر با ما در تماس باشید.

ضدعفونی کننده های غیر سمی درجه بیمارستانی

با توجه به اهمیت پاک سازی مراکز درمانی و بیمارستانها از عفونتها و میکروارگانیسم های بیمارستانی مختلفی تولید شده است. با این حال استفاده از مواد ضدعفونی کننده بیمارستانی ایمن و پایدار است.

پیشگیری و کاهش شیوع عفونت‌های بیمارستانی برای حفظ سلامتی بیماران، کارکنان و مراجعین بسیار مهم است. پرستاران و کادر پزشکی تمام تلاش خود را برای ارائه خدمات عالی انجام می‌دهند.

در کنار این تلاش‌ها ایجاد یک محیط درمانی سالم، بدون عفونت و مریضی بسیار مهم است. استریل و ضدعفونی کردن کلیه تجهیزات پزشکی و بهداشتی در اولویت حفظ سلامتی افرادی که در معرض عفونت های ثانویه هستند و سیستم ایمنی ضعیفی دارند، قرار دارد.

تفاوت استریل با ضدعفونی را بعد تر توضیح خواهیم داد. با توجه به اهمیت پاکسازی مراکز درمانی و بیمارستانی از عفونتها، انواع تولید شده است و استفاده از مواد ضدعفونی کننده بیمارستانی که در عین حال عاری از مواد شیمیایی مضر باشد و به محیط زیست مردم و انسانها و حیوانات آسیب نزند، رواج یافته است.

از مواد ضدعفونی‌کننده بیمارستانی چه انتظاری باید داشته باشیم؟

همه مردم انتظار دارند بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی کاملاً تمیز باشند. امروزه برای تمیز کردن فاضلاب‌ها، مواد ضدعفونی کننده مختلفی در دسترس است.

این مواد علاوه بر ضد عفونی کردن، استریل و نظافت را نیز انجام می‌دهند و این مواد برای مبارزه با عفونت های بیماری زا در بیمارستانها طراحی شده‌اند. همه انتظاراتی که از مواد ضدعفونی کننده بیمارستانی داریم را می توان از  مواد ضدعفونی کننده دامپزشکی نیز داشت.

ایزوپروپیل الکل یک ضد عفونی کننده استاندارد و موثر است که دو باکتری staphylo coccuc aureus  و pseudomonas aeruginosa را از بین می‌برد.

مواد ضدعفونی کننده سطوح باید به مدت طولانی با میکروارگانیسم ها در ارتباط باشد تا بتواند عوامل بیماری زا را از بین ببرد. اما در عین حال باید از سرعت، ایمنی و سهولت استفاده برخوردار باشند. همچنین باید کمترین آسیب را به تجهیزات پزشکی و از همه مهمتر به پرسنل وارد کنند.

مشکلات استفاده از در بیمارستانها و مراکز درمانی

هنگام استفاده از تمیز کننده های سنتی و شیمیایی باید اطمینان حاصل شود که مطابق با دستورالعمل صحیح مورد استفاده قرار بگیرد، زیرا استفاده نادرست عواقب جبران ناپذیری در پی خواهد داشت. از علائم مسمومیت با می توان به سرطان، اختلالات تولید مثل، بیماری‌های تنفسی، آسم، سوزش چشم و پوست، اختلال در سیستم عصبی مرکزی و آسیب های شیمیایی نام برد.

سطوح و تجهیزات هم  گاهی هنگام تماس با آسیب می‌بینند و طولانی مدت هم محل تجمع موجودات سمی می گردد که به عنوان زباله های خطرناک طبقه بندی می شوند.

به عنوان مثال تریکلوزان یک عامل باکتری می باشد که به طور گسترده‌ای در شوینده های مایع مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده باکتری ها را در برابر آنتی بیوتیک ها قدرتمند می‌سازد و در طولانی مدت حیات وحش و انسان‌ها را مورد تهدید جدی قرار می‌دهد.

از دیگر عوامل پرخطر برای انسان‌ها که دری بیمارستانی مورد استفاده قرار می‌گیرد گلوتارآلدهید و اتیلن اکسید هستند.

راه حل چیست؟

ضدعفونی کننده های بیمارستانی برای دامپزشکی مشکلات زیادی به وجود نمی آورند. این نوع با محیط زیست سازگارند، سمی نیستند و عوارضی کمی هم برای کارکنان و بیماران دارند. علاوه بر اینها ذخیره و حمل آنها آسان است و زباله های حاصل از آن برای محیط زیست مضر نیست.

اکثر خورنده، غیر قابل اشتعال و عاری از روغن، کلر، آمونیاک، فسفات و اسیدهای خطرناک هستند.

انواعی غیر سمی بیمارستانی

مواد ضدعفونی کننده بیمارستانی نسبتاً ایمن و غیر سمی هستند و عوارض جانبی کمی دارند و برای استفاده در بیمارستان ها مناسب می باشند.

آب اکسیژنه

یکی از مواد ضدعفونی کننده بیمارستانی ، پراکسید هیدروژن است. آب اکسیژنه به صورت غلظت‌های ۳ تا ۵ درصد وجود دارد. برای استفاده کافیست آن را به مدت ۱۵ دقیقه روی سطح مورد نظر بریزید. برای خرید آب اکسیژنه با ما در تماس باشید.

نانو نقره

یکی دیگر از مواد ضدعفونی کننده بیمارستانی ذرات نقره است که انواع عفونت های قارچی، باکتری ها و ویروس ها را از بین می‌برد. باکتری ها توسط یون های نقره سرکوب و نابود می‌شوند و در عین حال به انسان ها آسیب نمی‌رساند. ذرات نقره، فلز خالص هستند و در صورتی که مصرف شوند، در بدن حل می گردد.

ضدعفونی کردن هوا

در شهرهای بزرگ مشکل آلودگی هوا تنها آلودگی خودروها نیست، بلکه انتشار گازهای مضر از کارخانه ها نیز می‌باشد. به منظور جلوگیری از انتشار این گازها و ویروس‌ها دستگاههای ضدعفونی کننده اختراع شد.

چه کسانی به ضدعفونی کننده هوا احتیاج دارند؟

تقریباً در همه جا میکروارگانیسم های مضر وجود دارد. بنابراین ضدعفونی کردن هوا برای موارد زیر مناسب است:

خانواده‌های دارای فرزند

همه والدین می‌خواهند فرزند خود را در برابر بیماری‌ها محافظت کنند. اگر مهمانی در خانه باشد ممکن است آنفولانزا و سایر ویروس‌ها را با خود به همراه داشته باشد. برای اینکه بیماری، باکتری و ویروس ها از هوا حذف شود، بهتر است از ضدعفونی کننده هوا استفاده کرد.

محل کار

در محل‌هایی که افراد زیادی وجود دارند، مانند سالن های زیبایی، باشگاه های بدنسازی، ادارات، بازارها، محل‌های مراقبت از کودکان، مدارس، کافه ها و رستوران ها تعداد میکروب‌هایی که ناقل بیماری هستند هم به مراتب بیشتر است. به همین دلیل ضدعفونی کردن هوا این مکان ها بسیار حائز اهمیت است. در این مکان‌ها استفاده از مواد ضدعفونی کننده سطوح نیز ضروری می باشد.

بیمارستان‌ها و مراکز درمانی

در این اماکن ضدعفونی کردن هوا بسیار مهم است و در اولویت قرار دارد، زیرا باکتریهای بیماری زا در هوا بسیار زیاد است و بر روی وسایل و غذاها می‌نشیند. مواد ضدعفونی کننده سطوح از دیگر مواد ضدعفونی کننده بیمارستانی می باشد .

مراکز نگهداری حیوانات

هوای پاک و بدون آلودگی برای حیوانات به اندازه انسان ها بسیار با اهمیت است. زیرا بیماری ها و ویروس ها از طریق قطرات هوا منتقل می‌شود. استفاده از مواد ضد عفونی کننده دامپزشکی در کلینیک های دامپزشکی، مزارع و پانسیون های حیوانات، همچنین ضدعفونی کننده هوا و ضدعفونی کننده خوراک دام بسیار ضروری است.

ضد عفونی کردن مزارع

ضدعفونی کردن و گندزدایی مزارع شامل مجموعه ای از اقدامات بهداشتی و استفاده از ضد عفونی کننده دامپزشکی می باشد. هدف آن ایجاد محیطی امن و پاک و به دور از بیماری ها برای حیوانات است. همچنین ضد عفونی کردن تمامی اتاق ها بسیار مهم است، زیرا عوامل بیماری زا به سرعت به تمامی اتاق ها منتقل خواهد شد.

از دیگر اقدامات لازم، استفاده از مواد ضدعفونی کننده دامپزشکی برای خوراک دام می باشد. به طور کلی چه برای حیوانات و چه برای انسانها استفاده از ضد عفونی کننده های صنایع غذایی بسیار ضروری می باشد.

ضدعفونی کردن باید پیوسته صورت بگیرد زیرا:

۱)دام را سالم نگه می دارد. اگر یک دام بیمار شود، حیوانات دیگر هم به سرعت دچار عفونت خواهند شد.

۲)بیماری از دام به پرسنل منتقل نخواهد شد.

۳)محصولاتی تولید خواهد شد که برای انسانها ایمن است.

این عوامل از مهمترین دلایل استفاده از مواد ضدعفونی کننده دامپزشکی می باشد.

انواع ضد عفونی در مزرعه

استفاده از  مواد ضدعفونی کننده سطوح برای محل نگهداری گاو ها به سه صورت انجام می پذیرد:

۱)پیشگیرانه: هدف آن جلوگیری از آلودگی محیط زیست و از بین بردن اپیدمی است. برای این کار محل تجمع دام به طور منظم ضدعفونی می شود.

۲)شروع مجدد: در این روش بعد از تعمیر یا ساخت تاسیسات جدید ضدعفونی انجام می‌پذیرد و گرد و غبار و انواع قارچ و باکتری از بین خواهد رفت.

۳)اجباری: هنگامی که یک حیوان بیمار در مزرعه وجود داشته باشد، ضدعفونی اجباری انجام می‌گیرد که به آن ضدعفونی اضطراری نیز گفته می شود. برای اینکه این مشکل به وجود نیاید لازم است ضدعفونی پیشگیرانه به طور مرتب انجام بپذیرد.

از  مواد ضدعفونی کننده دامپزشکی چند وقت یکبار باید استفاده شود؟

برای استفاده از  مواد ضدعفونی کننده دامپزشکی ، استاندارد خاصی وجود دارد:

در مزارع کوچک: دو بار در سال

شرکت های دامداری گاو: هر بار پس از کشتار دام

در مکانهای زایمان دام: یکبار در ماه

در دامداریهای بزرگ: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده

علاوه بر اینها هر زمانی که حیوانات واکسینه می‌شوند و یا آزمایشی روی آنها انجام می پذیرد، باید از مواد ضدعفونی کننده دامپزشکی استفاده شود. برای ضدعفونی کردن هم باید از بهترین مواد ضدعفونی کننده سطوح و همچنین مجربترین متخصصان در این حوزه بهره جست، تا از مدرنترین روش و فناوری‌ها استفاده کرد.

ضدعفونی کننده ها باید:

۱)با محیط زیست سازگار باشد و برای پرسنل حیوانات نیز کاملا ایمن باشد.

۲)پس از انجام کار نیز هیچ رد و اثری از خود بر جای نگذارد.

۳)میکرو ارگانیسم ها را در ۱۰ ثانیه اول از بین ببرد.

۴)اثری طولانی مدت داشته باشد.

ضدعفونی کننده ها در صنایع غذایی

استفاده از مواد ضدعفونی کننده  سطوح در کارخانجات تولیدی:

۱)ضامن تولید محصول پاکیزه و بدون آلودگی می‌باشد.

۲) از تشکیل میکرو فلور بیماری زا جلوگیری می کند.

۳)بوی نامطبوع را از بین می‌برد.

۴)یک خط تولید بهداشتی را فراهم می آورد.

۵)کیفیت و تنوع محصولات تولید شده را بهبود می بخشد.

۶)مدت زمان نگهداری مجاز محصولات تولیدی را افزایش می‌دهد.

در کدام کارخانه ها باید از  مواد ضدعفونی کننده صنایع غذایی استفاده کرد؟

در شرکت های صنعت گوشت، در کارخانجات صنایع لبنی، در مرغداری ها برای ضدعفونی کردن پوسته تخم مرغ ها (در مرغداری ها از  مواد ضدعفونی کننده دامپزشکی نیز استفاده می شود)

ویژگی های مواد ضدعفونی کننده صنایع غذایی

۱)دارای غلظت بالایی است که راحتی و صرفه‌جویی را در استفاده فراهم می‌کند.

۲)فاقد مواد افزودنی نامحلول است که می تواند به شکل رسوب باقی بمانند و وارد غذا شود.

۳)به راحتی با آب شسته می شود.

۴)به خوبی سطوح را ضد عفونی می کند و در عین حال برای انسان و محیط زیست بی خطر است است.

۵)پس از استفاده از  مواد ضدعفونی کننده مخصوص صنایع غذایی نیاز به تهویه محل نیست.

۶)باعث خوردگی سطوح نمی‌شود.

ضدعفونی کننده های صنایع غذایی برای از بین بردن آلودگی های تجهیزات و محل ها کف و دیوار مناسب هستند. این تطبیق پذیری به شما امکان می‌دهد با تمیز کردن روزانه بهترین و موثرترین نظافت را انجام دهید و در وقت کارکنان صرفه‌جویی می‌شود.

تفاوت مواد شوینده و مواد ضدعفونی کننده

اصلی ترین تفاوت مواد شوینده و مواد ضدعفونی کننده در مکانیسم عمل است. شوینده‌ها خاک و چربی را از بین می‌برد، ولی اثر این چنینی ندارند. بلکه میکروفلور را از بین می‌برند. هنگامی که سطوح احتیاج به تمیز کردن اساسی دارد، می توان این دو محصول را با یکدیگر ترکیب کرد.

تفاوت شوینده و ضدعفونی کننده با یکدیگر لازم به ذکر است ، زیرا عملکردهای متفاوتی با یکدیگر دارند. شوینده‌ها باکتری‌ها ، ویروس‌ها و میکروفلور های بیماری زا را از بین می‌برند و هیچ تاثیری بر آلودگی ندارند. بنابراین برای نظافت استفاده از هر دو مهم می باشد . در ادامه تفاوت استریل کردن با ضد عفونی کردن را توضیح خواهیم داد.

شوینده چیست؟

شوینده ها ترکیبی از مواد شیمیایی با خواص سورفاکتانت است، که اشکال مختلفی مانند: مواد پاک کننده، مجموعه‌ای از مواد خوراکی (مانند سرکه، آبلیمو و نمک) سفید کننده ها و حلال ها وجود دارند.

برخی از مواد شوینده خاصیت ضدعفونی کنندگی نیز دارند. شوینده ها حاوی نرم کننده های آب و بازدارنده خوردگی هستند.

ایزوتیازولین ماده مناسب برای از بین بردن باکتری ها و کنترل میکروب ها در تولید برخی شوینده ها می باشد، برای اطلاع از چگونگی فروش ایزوتیازولین با ما در تماس باشید.

ضدعفونی کننده چیست؟

ضدعفونی کننده‌ها ویروسها، باکتریها و قارچهای بیماری زا را از بین می‌برند. مثل ، آنها اثر پاک کنندگی ندارند. بنابراین باید قبل از ضد عفونی کردن باید با شوینده تمیز شود. از در بیمارستان ها، آشپزخانه ها و مدارس برای جلوگیری از میکروارگانیسم ها استفاده می شود.

انواع ضدعفونی کننده

باکتری کش ها (باکتری ها را ازبین می برد)

اسپریک کش ها (اسپورهای باکتریایی را از بین می‌برند)

ویروسی ها (ویروس ها را از بین می‌برد)

قارچ کش ها (قارچ و هاگ آن را از بین می‌برد)

تفاوت استریل با ضدعفونی

از تفاوت استریل با ضدعفونی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استریل کردن به طور گسترده در عمل‌های جراحی و در آزمایشگاه ها انجام می‌شود. ولی ضدعفونی کردن معمولاً در زندگی روزمره بسیار کاربرد دارد. تفاوت استریل با ضدعفونی این است که استریل فرایند کشتن تمامی میکروب های زنده از جمله اسپورها در یک شی است. در حالیکه ضدعفونی روند کاهش یا از بین بردن میکروارگانیسم های مضر از اشیا و سطوح است.

میکروارگانیسم ها

میکروارگانیسم ها در همه جا وجود دارند و از آنجا که باعث آلودگی می شوند، حذف یا از بین بردن آنها ضروری می باشد. استریل و ضدعفونی دو روش از بین بردن می باشد. هدف ضدعفونی کردن این است که میکروب‌ها را تا حدی از بین ببرد که عفونت قابل انتقال نباشد.

اما لزوماً با ضد عفونی کردن تمام موجودات زنده از بین نمی‌رود. در حالی که استریل کردن یک روش ضدعفونی کردن است که تمام موجودات زنده یک جسم را از بین می‌برد.

این مورد مهمترین تفاوت استریل با ضدعفونی است.

استریل چیست؟

استریل فرایند از بین بردن همه اشکال میکروبی از جمله باکتری ها، اسپور ها و ویروس ها است. استریل در دو حالت فیزیکی و شیمیایی انجام می‌شود. روشهای فیزیکی شامل: گرمایش، تابش و فیلتراسیون است و روش شیمیایی شامل: مواد شیمیایی، مایع و گازی است. علاوه بر این روش ها، روش ترکیبی فیزیکی و شیمیایی نیز وجود دارد.

استریل کردن ایده آل باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

۱)باید قادر به از بین بردن انواع میکروارگانیسم ها از جمله ویروسها، باکتریها و قارچها باشد.

۲)بر ابزار پزشکی تاثیر منفی نگذارد.

۳)سریع عمل کند.

از تفاوت استریل با ضدعفونی صحبت کردیم، حال به شباهت این دو روش می پردازیم.

شباهت استریل و ضدعفونی کردن

۱)استریل و ضدعفونی هر دو روش ضدعفونی کردن اجسام هستند.

۲)در هر دو روش از روشهای فیزیکی و شیمیایی استفاده می‌شود.

۳)هر دو روش برای جلوگیری از انتقال عفونت ها و بیماری ها موثرند.

۴)هر دو روش روزانه برای اهداف مختلفی استفاده می شود.

سوالات متداول مربوط به ضد عفونی کننده ها

۱)آنتی سپتیک چیست؟

اگر می خواهید بدانید آنتی سپتیک چیست باید بگوییم آنتی سپتیک به معنی ضدعفونی کردن است. ضدعفونی کردن یعنی از بین بردن میکروارگانیسم های زنده.

۲)تفاوت استریل با ضدعفونی چیست؟

تفاوت استریل با ضدعفونی این است که استریل فرایند کشتن تمامی میکروب های زنده از جمله اسپورها در یک شی است. در حالیکه ضدعفونی روند کاهش یا از بین بردن میکروارگانیسم های مضر از اشیا و سطوح است.

۳)ژل ضدعفونی کننده دست از چه موادی ساخته می شود؟

در ژل های ضدعفونی کننده از آب و الکل استفاده می شود. همچنین به موادی نیاز دارد که این مواد را به ژل تبدیل کند که از کربومر استفاده می کنند.

۴)یک ماده ضدعفونی کننده چگونه کار می کند؟

مواد ضدغفونی کننده با تخریب دیواره سلولی میکروب ها یا تداخل در متابولیسم آنها عمل می کند.

4.9/5 - (52 امتیاز)
Call Now Button